КИЇВ (QHA) -

У Святошинському суді міста Києва проходить онлайн-допит збіглого екс-президента України Януковича у справі розстрілів активістів на Євромайдані.

18.10 Засідання закінчене.

18.00 Янукович розповів про проведену роботу разом із міжнародними представниками щодо врегулювання ситуації на Майдані вночі 20 лютого 2014. Він стверджує, що готовий був піти на перевибори як парламенту, так і президентські.

17.45 Янукович стверджує, що раніше спланований «сценарій захоплення влади внаслідок подій на Майдані» був успішно виконаний.

17.40 Янукович заявив, що готовий піти на очний допит з лідерами опозиції 2014 року, з якими домовлявся під час трагічних подій на Майдані.

17.30 Екс-президент зазначив, що «країні б не стало краще», якщо б він вийшов поговорити з активістами на Майдані.

17.15 Янукович стверджує, що опозиція йому «обіцяла зупинити кровопролиття», однак активісти Майдану відмовилися від мирного врегулювання конфлікту.

16.50 Перерва закінчена. Судове засідання триває. Янукович, як і раніше, стверджує, що не зв'язувався ні з ким із високопоставлених чиновників Росії під час подій на Майдані.

16.00 Оголошено перерву.

15.40 Янукович розповів, як залишав межі України після 22 лютого 2014: літаком до Донецька, до Криму — автомобілями, заправленими за сприяння людей Ахметова в особняку олігарха. Як зазначив Янукович, самого Рената Ахметова у будинку на той момент не було.

15.20 Янукович стверджує, що не пам'ятає телефонних дзвінків президента РФ Путіна йому в ніч з 18 на 19 лютого 2014.

15.05 Янукович стверджує, що фізично не міг давати і не давав вказівок вести прицільний вогонь на поразку по активістам. Він стверджує, що «будинки, з яких велася стрілянина, контролювалися опозицією».

14.55 Янукович зауважив, що не усувався від влади в зв'язку з тим, що коли постанова про його «самоусунення від влади» було прийнята, він знаходився в Донецьку.

14.50 Янукович вказав на змову Тігіпка, Льовочкіна і Фірташа, які спільними зусиллями «знищили уі порушили стабільність у країні».

14.42 На переговорах з опозицією того часу, як стверджує збіглий екс-президент, було погоджено створення нового уряду з Яценюком на чолі. Однак далі розмов ця пропозиція не просунулася. З активістами Майдану Янукович не домовлявся, вважаючи, що опозиціонерами були «ті люди, яких делегував на переговори Майдан».

14.40 Янукович стверджує, що не знає, хто відкрив вогонь по протестуючим 20 лютого 2014 року.

14.30 Збіглий екс-президент стверджує, що «вказівок представникам МВС для розгону протестуючих не давав», але «працював над цим питанням цілодобово». Він безпосередньо звинуватив деяких активістів, у тому числі нинішнього Генпрокурора Юрія Луценка в тому, що вони «закликали до збройного повалення чинної влади».

14.27 Янукович визнав, що «Беркут» перевищив свої повноваження під час протистояння з демонстрантами. На його думку, побиття студентів співробітниками МВС повинні були бути розслідувані.

14.22 Екс-президент стверджує, що «не побачив кроків назустріч від європейських партнерів, а лише помічав відкриту підтримку радикалів і протестуючих».

14.10 Янукович вказав, що люди, які стояли на Майдані «не були ні в чому винні. Винні радикали, які ними маніпулювали. Саме вони спровокували кровопролиття».

14.05 Янукович заявив, що якщо б угода про асоціацію з ЄС була підписана, то «національні інтереси України постраждали б», згідно з рішенням уряду того часу. Він заявив, що в Угоду з Євросоюзом повинна була бути включена Росія.

14.00 Збіглий президент вказав на укладений з опозицією договір, згідно з яким необхідно було терміново залучити міжнародних експертів до розслідування подій на Майдані. Він вказав, що якщо б угода була виконана, такої кількості жертв вдалося б уникнути.

13.58 Янукович сказав, що збори людей на Майдані був незаконними згідно 9 статті Конституції України.

13.55 Суд подякував Януковичу за використання джерел інформації та пообіцяв перевіряти зазначені джерела.

13.42 Янукович отримав слово. Він стверджує, що приготував хронологію подій з власної пам'яті періоду з 2 листопада 2013 по 22 лютого 2014.

Я передав 3 томи доказів за цими датами. На цьому тижні буде готовий 4 том. Наукове дослідження, представлене в університеті Оттави, доводить, що жорстка розправа було просто фальшивою псевдо-операцією, яка була спрямована на повалення уряду для захоплення влади. Були залучені крайні праві організації, в тому числі «Правий сектор», «Свобода» і олігархічні формування. Існують відео, як снайпери цілилися в учасників протесту, свідоцтва експертів про траєкторії польоту куль, і вхідних отворів від них. Дослідження показують фото і відео озброєних представників Майдану, які брали участь у зазначених подіях. У висновках дослідження зазначено, що до масових розстрілів на Майдані 20 лютого 2014 року причетні ультраправі олігархічні організації, і це було ключовим елементом силового захоплення корумпованої, олігархічної, але демократично обраної влади в Україні.

13.40 Суд дозволив Януковичу використовувати раніше заготовлені замітки, з умовою, що вони будуть потім передані представникам суду.

13.38 Янукович дав присягу Суду і був попереджений про кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення.

13.35 Слідчий зазначив, що Януковичу раніше було оголошено підозру в перевищенні повноважень, злочинній змові та створенні злочинного угруповання. Адвокат стверджує, що звинувачень Янукович не отримував.

13.30 Янукович вийшов до трибуни для дачі показань. Адресу проживання на прохання суду збіглий екс-президент не вказав «з міркувань безпеки».

13.20 Януковичу видали звинувачення Генпрокуратури, передавши їх через представників захисту. Адвокат екс-президента стверджує, що вручення копії підозри представнику захисту не має юридичної сили.

13.10 Генеральний прокурор України Юрій Луценко оголосив підозри Януковичу.

Повідомляю, що ви, Янукович Віктор Федорович, підозрюєтеся в державній зраді, пособництві представникам влади Російської Федерації в умисних діях, що призвели до зміни державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України та ведення агресивної війни проти України — ч.1 ст.111, ч.5 ст.27, ч.3 ст.110, ч.2 ст.437 Кримінального кодексу України. Підозри вже розіслані за всіма відомими адресами проживання Януковича. У 2014 році, перебуваючи в Російській Федерації, Янукович здійснив державну зраду, склавши звернення до президента Росії Путіна з проханням ввести війська на територію України. Це призвело до порушення суверенітету і територіальної цілісності України — окупації півострова Крим і нанесенні збитку на суму 1 трлн 800 млрд грн.

Я звинувачую Януковича як українець в тому, що він відкрив двері агресії проти нашої держави, що він знищив суверенітет держави, якому присягав на Конституції. Мільйони біженців, незліченної кількості убитих і поранених. Це все на совісті того, хто сміє сьогодні брехати в очі українському народу. Всьому настане час розплати.

13.00 Засідання почалося. Адвокат стверджує, що в залі суду присутня апаратура, яка заглушає онлайн-сигнал.

12.45 Онлайн зв'язок налагоджений. Прокурор погоджує питання до свідка.

Нагадаємо, як повідомляло QHA, перша спроба допиту Януковича в суді була зірвана активістами, які заблокували Лук'янівське СІЗО, у результаті чого до залу суду не вдалося доставити обвинувачених у справі.

ФОТО: скріншот

QHA