АНКАРА -

Сьогодні у Туреччині стартував сьомий в історії країни референдум, на якому громадяни голосують за чи проти внесення 18 поправок до конституції.

На конституційних референдумах 1961 1982, 1987, 2007 і 2010 років турки підтримали запропоновані зміни до Основного закону, і лише один раз — у 1988 році — конституційні поправки були відкинуті населенням.

Питанням, винесеним на сьогоднішній референдум, є введення в Туреччині президентської системи правління замість існуючої парламентської.

Під час нинішнього референдуму на 167 140 виборчих дільницях у Туреччині проголосує 55 319 222 громадянина. Крім того, у тюрмах країни створені ще 461 виборчі дільниці.Зміни до Конституції, що пропонуються

Відповідно до Закону про внесення 18 поправок до Конституції Турецької Республіки, пропонується перехід на президентську форму правління. Число депутатів парламенту буде збільшене з 550 до 600, віковий ценз для обрання до парламенту — знижений з 25 до 18 років.

Парламентські та президентські вибори в Туреччині будуть проводитися раз на п'ять років і в один і той же день. Обраний президент може зберегти членство в політичній партії.

Кандидатів на посаду президента можуть висувати фракції політичних партій, які поодинці або в рамках коаліції подолали на останніх парламентських виборах п'ятивідсотковий виборчий бар'єр, або особи, які зможуть заручитися підтримкою 100 тисяч виборців.

Розслідування діяльності президента може бути розпочато за умови підтримки з боку абсолютної більшості загального числа депутатів парламенту.

Віце-президенти і міністри будуть призначатися і зніматися з посади президентом.

Створення і скасування міністерств, їх обов'язки, повноваження, центральні та периферійні структури будуть формуватися рішеннями глави держави.

Рішення про проведення повторних виборів приймається трьома п'ятими від загального числа голосів парламентаріїв. У даному випадку проводяться позачергові парламентські та президентські вибори.

У разі, якщо рішення про проведення позачергових виборів приймає глава держави, то парламентські та президентські вибори також проводяться в один і той же день. Якщо парламент приймає рішення про перевибори під час другого президентського терміну глави держави, то діючий президент має право балотуватися на цей пост ще один раз.

Число суддів Конституційного суду буде скорочено з 17 до 15.

Відповідно до поправок, найближчі парламентські та президентські вибори в Туреччині пройдуть одночасно — 3 листопада 2019 року.

Джерело: АА

QHA