БУДАПЕШТ (QHA) -

Будапешт продовжуватиме тиск на Україну через ухвалений закон про освіту. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, якого цитує прес-служба угорського МЗС.

Міністр заявив, що Угорщина й надалі планує використовувати право вето країни в НАТО, як "єдиний інструмент, за допомогою якого вона може захистити закарпатських угорців і змусити Україну діяти відповідно до міжнародних норм".

За його словами, для зняття вето Україна має ухвалити рішення щодо призупинення дії закону. Також Угорщина наполягає на проведенні консультацій із залученням нацменшин.

— Якщо український уряд ухвалить рішення про призупинення реалізації закону, поки не завершаться консультації, то це стане хорошою основою для подальших перемовин, — зазначив він і знову повторив розповіді про утиск угорців в Україні.

Нагадаємо, ухвалений українським парламентом закон про повну загальну середню освіту визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова.

Цей закон викликав сильний опір у низці держав, які межують з Україною. Зокрема, глава угорського МЗС Петер Сійярто заявив, що Угорщина блокуватиме усі подальші спроби України тісніше інтегруватися до Європейського Союзу.

Також висловили невдоволення у зв'язку із ухваленням в Україні нового закону «Про освіту» Молдова, Росія та Румунія. Лідери цих країн вбачають у законі загрозу для права представників своїх національностей здобувати освіту на території України рідною мовою.

У свою чергу, Польща поділяє позицію України щодо необхідності вивчення української мови, а також заявила про обов'язкове забезпечення можливості вивчення рідної мови національними меншинами України.

28 вересня стало відомо, що міністерство закордонних справ України направило закон на експертизу до Венеціанської комісії.

11 жовтня ПАРЄ провела на осінній сесії термінові дебати стосовно статті 7 українського освітнього закону на вимогу угорських депутатів.

З приводу обговорення українського закону рішення не було ухвалено одразу, оскільки противники його розгляду заявляли, що необхідно дочекатися висновку Венеціанської комісії.

QHA