КИЇВ (QHA) -

 

Ухвалення Російською Федерацією закону про окремі тюрми для засуджених за екстремізм і тероризм може зачепити і українських політв’язнів, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі в Росії, суттєво погіршивши становище із забезпеченням їхніх прав.

Таким чином російський адвокат Микола Полозов прокоментував агентству QHA внесений до Держдуми РФ законопроект, в якому пропонується створити окремі тюрми для засуджених за екстермізм і тероризм.

Зважаючи на те, що Росія використовує антитерористичне законодавство для політичних переслідувань, зокрема, українських громадян, під ударом опиниться значна частина українських політв’язнів, засуджених в Криму та РФ за надуманими звинуваченнями.

Полозов вважає, що у разі реалізації цього закону, умови тримання і доступ до засуджених ускладниться, оскільки режим у в'язниці набагато жорсткіший, ніж у колонії. Окрім того, у таких в'язницях буде більше можливостей для порушення прав ув’язнених, ніж в колоніях, і отримати інформацію про такі порушення правозахисникам стане набагато важче.

— В умовах тюрми набагато простіше виконувати незаконні дії у відношенні до засуджених, проводити ті ж катування, ніж у звичайних колоніях, де люди збираються в загонах та інформація поширюється набагато швидше. В РФ і зараз існують внутрішні тюрми — особливі зони у рамках наявних колоній різного режиму. У рамках виправного закладу можуть бути і загальні зони, і суворі зони. Думаю, ця практика буде поширюватись, і на правах ув’язнених, у тому числі ув’язнених громадян України, кримських татар, вона позитивним чином не відіб'ється.

 

Якщо буде ухвалений такий законопроект, то і вже засуджених за терористичними статтями українських політв'язнів, і тих, хто зараз перебуває на стадії слідства чи суду, будуть направляти до такої спеціалізованої тюрми для того, щоб їх ізолювати, відзначає адвокат. Полозов припустив, що нова норма може бути застосована до таких українських політв’язнів, як Олег Сенцов, Станіслав Клих, Олександр Кольченко, фігурантів справ по «Хізб ут-Тахрір».

— Я не виключаю небезпеки застосування нової норми до них, — каже адвокат.

 

Наразі законопроект лише поданий до нижньої палати Державної думи РФ, однак Микола Полозов зауважує, що у разі зацікавленості влади, він може набути чинності дуже швидко — вже наступного року проект може набути статусу закону.

— Якщо є необхідність, в Росії закони ухвалюються впродовж декількох днів. Складно сказати щодо цього закону, наскільки зацікавлена у ньому влада, але я думаю, що вже наступного року, ми опинимося у новій реальності — з тюрмами для засуджених за екстремістськими і терористичними статтями.

 

Необхідність у створенні окремих тюрем для екстремістів і терористів російські законодавці мотивують бажанням ізолювати носіїв ворожої ідеології, аби вона не поширювалася серед загалу інших в’язнів. Йдеться, зокрема, про засуджених за викрадення повітряного судна, за диверсії чи замах на життя співробітників правоохоронних органів. Водночас, таким чином російська влада намагається стримати поширення деяких радикальних ісламських течій, зокрема, прихильників «Хізб ут-Тахрір» (в Росії ця організація заборонена, в Україні — ні, — ред). Втім, Полозов вважає, що такими методами російська влада досягне лише протилежного результату — люди стануть злішими.

— Дійсно, існує глобальна проблема, скажімо, у низці колоній Поволжжя, де значна кількість людей, які сповідують іслам, засуджені за терористичними статтям, за те ж «Хізб ут-Тахрір». Це стає значною проблемою для російської влади і вони таким чином намагаються перш за все стримати розповсюдження тих чи інших вчень, пов’язаних з ісламом. Я не думаю, що ця практика призведе до того результату, який очікують російські законодавці. Влада намагається викорінити наслідки, ніж добратися до причини, чому ці люди виявляються засудженими за такими статтями. І, скоріше за все, на практиці все піде у зворотньому напрямку — це буде озлоблення з боку тих, хто підданий такого роду покаранню. 

 

Подібні законодавчі ініціативи вказують лише на впровадження більш жорсткої внутрішньої політики в країні з боку російської влади, у тому числі у відношенні до категорії засуджених осіб, підсумовує адвокат.

 

Як повідомлялося, сьогодні у нижній палаті Державної думи Росії зареєстровано законопроект "Про внесення змін до статті 58 і 72 Кримінального кодексу Російської Федерації" (№ 592555-7). Проект передбачає, що засуджені за екстремізм та тероризм має відбувати покарання в окремих тюрмах, а не у поселеннях чи у виправних колоніях загального та суворого режиму.

На думку російських законодавців, така ізоляція обмежить розповсюдження екстремістської ідеології серед засуджених і зменшить можливості для вербування до лав терористичних організацій. «На відміну від умов, передбачених для виправних колоній, у тюрмі особи містяться в камерах малими групами та ізольовані від інших засуджених», йдеться у пояснювальній записці. Окрім того, законодавці пропонують не застосовувати пом'якшувальні коефіцієнти кратності заліку часу тримання під вартою до набуття вироку суду чинності, для визначення терміну відбування покарання до засуджених за вчинення окремих особливо тяжких злочинів, пов'язаних з терористичною діяльністю і бандитизмом.

В російських ЗМІ згадують, що окреме тримання терористів раніше публічно підтримав президент РФ Володимир Путін, який заявив, що «обробка у місцях позбавлення волі в'язнів з боку радикальних елементів нам абсолютно ні до чого».

За даними статистики судового департаменту Верховного суду РФ, у 2017 році за злочини терористичної спрямованості (включаючи неповідомлення про злочин і публічне виправдання тероризму) були засуджені 276 осіб, повідомляє сайт «Медуза».

Раніше адвокат кримських мусульман і політв’язнів Еміль Курбедінов заявив, що Росія використовує в Криму своє антиекстремістське і антитерористичне законодавство для боротьби з інакомисленням. Курбедінов вважає, що Росія маніпулює і підміняє поняття, називаючи «тероризмом» прояви незгоди суспільства з діями окупаційних властей. Ярлик «терорист» на тих, кого Росія вважає нелояльними елементами, у першу чергу, на кримських татарах і українцях, навішується для залякування суспільства і запобігання будь-якого опору владі.

QHA