КИЇВ (QHA) -

У разі денонсації угоди з РФ про статус Азовського моря, Україна може втратити більшу частину азовського рибного промислу. Про це 21 вересня на круглому столі «Яке майбутнє у вітчизняного рибного промислу в Азовському морі?» заявив голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков, передає кореспондент QHA.

 

— Є загроза, що українські рибалки можуть позбутися більшої частини свого промислу. Згідно з двосторонньою угодою з рибальства в Азовському морі, українські рибалки можуть ловити рибу по всьому морю. Є побоювання, що після розриву угоди з рибальства в Азовському морі біля нас залишиться тільки прибережна частина, — заявив Чистяков.

 

За його словами, велика кількість риби, зокрема хамса і бичок, виловлюється українськими моряками у центральній частині Азовського моря і біля входу до Керченської протоки.

 

Відповідно до угоди, щороку збирається двостороння комісія, яка визначає для рибалок кожного сторони ділянки рибальства. У разі розриву угоди, комісія не зможе розподілити промисли і РФ спробує силовими методами видавити українських рибалок з центральної частини Азовського моря. Тому висока ймовірність того, що українські рибалки збережуть доступ тільки до промислів у п'ятикілометровій прибережній зоні.

 

— У 2017 році в прибережній пятикілометровій частині (Азовського моря — ред.) ми виловили усього 1,5 тис тонн риби. Це 2,7% від усього вилову на Азовському морі, — повідомив Чистяков.

 

Разом з тим, рибалки не виступають проти розірвання угоди, а лише просять пояснити, як держава буде захищати їхні інтереси.

 

— Ми всі розуміємо, що у цей складний кризовий час взаємовідносин з Росією потрібно робити якісь кардинальні кроки. Але вони мають бути максимально виваженими, щоб не завдати непоправної шкоди вітчизняному рибному промислу і українській економіці.

 

За словами голови Асоціації рибопромисловців України Андрія Чукліна, один зі способів це зробити є надання морякам гарантій безпеки з боку України у разі, якщо Росія спробує їх затримати.

 

— Ми можемо обійтися без участі в російсько-українській комісії за якихось гарантій з боку Держприкордонслужби нашим рибалкам. Це те, що з початку 2018 року відбувається Росії, коли їхні моряки беруть участь в промислі й поруч знаходяться військові кораблі Російської Федерації, які гарантують безпеку цих судів, — заявив Андрій Чуклін

 

Нагадаємо, 17 вересня Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що незабаром Україна перегляне усі міждержавні договори з Росією. Одним з перших планується розірвати договір про статус Азовського моря як внутрішнього моря України й Росії, на основі якого було укладено угоду про рибальство в Азовському морі.

QHA