КИЇВ (QHA) -

Україна припинить офіційну участь в статутних органах Співдружності Незалежних держав і закриє своє представництво при інституціях СНД у Мінську.

Як передає кореспондент QHA, про це президент України Петро Порошенко заявив під час XI Київського Безпекового Форуму у Києві.

— З огляду на те, що Україна ніколи не була і не є зараз членом СНД та відмову цієї структури (СНД) засудити російську агресію, просив би щоб ми спільно з Урядом підготували пропозиції щодо офіційного припинення нашої участі в статутних органах СНД, а також і остаточного закриття українського представництва при відповідних інституціях у Мінську.

Водночас Порошенко зауважив, що має бути інвентаризована уся договірно-правова база, укладена Україною в рамках СНД, на предмет відповідності національним інтересам держави.

Довідка: Україна, не підписавши Статут СНД від 22 січня 1993 р., де-юре не є державою – членом Співдружності, а має статус держави – засновниці та держави – учасниці СНД.

Традиційно Україна не брала участі у військово-політичних угодах, спрямованих на створення оборонного союзу в межах СНД, а відтак — не є стороною Договору про колективну безпеку (ОДКБ). Україна також не брала участі й у Колективних силах Співдружності для підтримання миру поза егідою ООН чи ОБСЄ та утримувалася від будь-яких дій у рамках СНД, що не відповідає курсу на інтеграцію до європейського політичного, економічного та правового простору.

Після початку збройної агресії Росії, Україна як головуюча в СНД держава ініціювала невідкладне скликання 7 березня 2014 року у Києві позачергового засідання Ради міністрів закордонних справ СНД для ухвалення відповідної Заяви РМЗС про ситуацію в окремих регіонах України, включаючи Автономну Республіку Крим. Проте, Співдружність Незалежних Держав, на відміну від інших міжнародних організацій (ООН, ЄС, РЄ, ОБСЄ), усунулася від ухвалення відповідальних політичних рішень щодо базових принципів існування Співдружності.

З урахуванням цього, Українська сторона нотою МЗС України від 19 березня 2014 року заявила про припинення головування в СНД у 2014 році. Відповідно, починаючи з квітня 2014 року, співробітництво України в рамках СНД зведено до мінімуму. Україна вийшла з низки багатосторонніх угод в рамках СНД та припинила членство у багатьох органах галузевого співробітництва.

QHA