КИЇВ (QHA) -

 

Українська сторона подала достатньо доказів до Європейського суду з прав людини про наявність ефективного контролю Росії над Кримом у період з 26 лютого — 21 березня 2014 року, тобто, починаючи від захоплення "зеленими чоловічками" будівлі Верховної Ради Криму.

Таким чином урядовий уповноважений ЄСПЛ з прав людини Іван Ліщина прокоментував QHA слова судді в ЄСПЛ від України Ганни Юдківської стосовно стану розгляду "кримської" справи.

За словами Юдківської, ключовим моментом у справі "Україна проти Росії" є доведення присутності ефективного контролю Росії в Криму за період до 21 березня 2014 року.

— Йдеться про період, починаючи з моменту захоплення Верховної Ради АРК у ніч з 26 на 27 лютого — 21 березня 2014 року (дата набуття чинності російського закону про анексію — з цього моменту Росія визнає ефективний контроль). Доказів ефективного контролю з боку Росії над півостровом за цей період часу ми подали достатньо, — сказав Ліщина. 

 

Водночас, урядовий уповноважений ЄСПЛ з прав людини не проілюстрував, якими саме доказами російського контролю оперує Україна, пославшись на те, що ЄСПЛ визнав конфіденційними докази у цій справі.  

 

Центральним запереченням російської сторони у "кримській справі" в ЄСПЛ є твердження, що вона не має жодного стосунку до Криму до 21 березня 2014 року.

Водночас, визнання факту причетності Росії до подій у Криму між 26 лютого і 21 березня 2014 року є принциповим для України.

Докази наявності такого контролю Україна подала до ЄСПЛ ще напочатку 2017 року. Зокрема, Україна наполягає, що впродовж цього періоду в Криму скоювалися показові порушення прав людини, до яких причетна Росія: застосовувалися тортури до проукраїнськи налаштованих людей, фіксувалися зникнення. 

Окрім того, Україна наводить докази, що Росія почала підготовку до анексії Криму ще у 2013 році, що саме цілеспрямовані дії Росії призвели до так званого «референдуму» в Криму, що ще у 2013 році до Криму завозилися паливно-мастильні матеріали і техніка, що на початку 2014 року активізувалася розвідувальна діяльність Росії на півострові.

Потім, у лютому 2014 року, почалося лавиноподібне завезення військової техніки і людей. Зокрема, російські військові кораблі завозили автобуси "ПАЗ", на яких їздили так звані проросійські "активісти" по всьому Криму. 

Україна також подала до ЄСПЛ список прізвищ  чиновників і військових з Росії, причетних до окупації Криму.

QHA