КИЇВ (QHA) -

Політика України після деокупації Криму стосовно тих громадян РФ, які переїхали на півострів під час його окупації Росією, відповідатиме нормам міжнародного права.

Таку думку висловив перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Юсуф Куркчі у коментарі агентству QHA, відповідаючи на запитання «яким чином Україна вирішить долю так званих «колоністів» — громадян РФ, які переїхали до окупованого Криму всупереч українському законодавству під час російської окупації півострова?».

За словами Юсуфа Куркчі, Україна від початку незаконної анексії інформує світове співтовариство і в тому числі російських громадян, що усі документи, які наразі укладає в Криму окупаційна влада, після деокупації будуть визнані недійсними з точки зору українського законодавства. Відповідно, на це мають зважати ті громадяни РФ, які ухвалюють рішення переїхати на постійне місце проживання до окупованого Криму.

— Ми про це говоримо постійно, попереджаючи, що будь-який договір з купівлі майна чи інший правочин, він не буде дійсним. І коли ми будемо повертати Крим під юрисдикцію України, то усі ці моменти такі люди мають знати і враховувати.

Водночас, він зазначив, що Україна не вдаватиметься до насильницьких дій на кшталт депортації у відношенні до таких громадян РФ. Наразі механізм поводження з цією категорією осіб не розроблено, однак він відповідатиме нормам міжнародного гуманітарного права.

— Який механізм буде створено, як поки що не знаю, але цей механізм буде відповідати міжнародним нормам, — додає Куркчі.

Раніше лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв зазначав, що доля громадян Російської Федерації, які зараз масово приїжджають жити до окупованого Криму, буде остаточно вирішена після відновлення суверенітету України над півостровом. Ставлення до них в українській державі буде визначатися, виходячи з того, що ці росіяни приїхали на півострів, який є територією України, під час окупації його Росією, з країни-окупанта і без згоди України. Джемілєв також наголошував, що Росія проводить послідовну політику витіснення з півострова корінного народу Криму — кримських татар, а також етнічних українців, і заміщення їх громадянами РФ. В Меджлісі кримськотатарського народу кажуть, що після 2014 року з Криму були змушені виїхати до 10% представників корінного народу.

Юрист Регіонального центру прав людини Віталій Набухотний відзначав, що політика, яку проводить РФ в окупованому Криму, спрямована на масштабну мілітаризацію та колонізацію кримського півострова саме населенням Російської Федерації.

QHA