КИЇВ (QHA) -

Президент України Петро Порошенко пообіцяв внести до Верховної Ради законопроект про негайне призупинення дії окремих положень Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною і Росією у тій частині, в якій дія цього договору несумісна з національними інтересами держави.

Як передає кореспондент QHA, про це він заявив під час XI Київського Безпекового Форуму у Києві.

Порошенко наголосив, що такий крок є вимушеним, оскільки, незважаючи на всі зусилля України та міжнародного співтовариства, агресія Росії проти України триває й досі.

— Україна платить найбільшу ціну — життями своїх героїв, вбитими та пораненими українськими солдатами та офіцерами, українськими цивільними. В цих умовах наступним кроком буде внесення мною до парламенту Проекту закону про негайне одностороннє припинення дії окремих положень Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною і Росією у тій частині, в якій дія цього договору несумісна з національними інтересами держави та реалізації нашого українського права на самооборону. Наголошую, що така можливість надається нам міжнародним правом.

Водночас Порошенко наголосив, що неможна повністю скасовувати базовий Договір про дружбу з РФ, і Україна призупиняє дії лише окремих його статей, які через відмову Кремля припинити агресію проти України, стали «одіозними анахронізмами».

Президент саркастично перерахував такі «одіозні анахронізми» цього Договору, як статті щодо стратегічного партнерства між Україною та РФ; положення про двосторонню співпрацю у сфері військово-технічного співробітництва; щодо співпраці з Росією для забезпечення державної безпеки України.

Водночас, він підкреслив, що у Договорі є важливі для України положення, в яких засвідчується, що сторони «поважають територіальну цілісність одна одної, підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів». І навіть якщо частина статей Договору буде призупинена, інші положення будуть залишатися чинними.

— Хочу підкреслити, що відповідно до норм міжнародного права, ці положення Договору лишаються чинними незалежно від майбутнього анулювання Верховною Радою його окремих положень, акцентував Порошенко.

Президент України також закликав іноземних партнерів переглянути договірні зобов'язання з Російською Федерацією, передусім на предмет чутливих сфер співпраці. Він наголосив, що настав такий момент, коли солідарний міжнародний тиск на Росію може змусити її повернутися у міжнародне правове поле, і необхідно й надалі продовжувати політику «потужної мотивації Росії до миру». 

— Ми наблизилися до критичного моменту і здатні забезпечити дуже потужну мотивацію Російської Федерації до миру. Наша спільна і жорстка позиція щодо Росії вже приносить результати. Якщо ми й надалі будемо тримати цю лінію, ми повернемо і Донбас, і Крим, і при цьому збережемо життя українських військовослужбовців. Якщо ми й надалі дотримуватимемося цих підходів, ми забезпечимо довготривалий мир та стабільність у всій Європі. Якщо ми вистоїмо, ми вбережемо світ від кремлівської гібридної війни, яка на жаль, у будь-який момент може перетворитися на гарячу війну.

Як повідомляло QHA, колишній міністр закордонних справ Литовської Республіки Пятрас Вайтєкунас заявив на XI Київському Безпековому Форумі, що під час анексії Криму, російські війська використовували цивільних громадян в якості «живого щита».

QHA