КИЇВ (QHA) -

Питання денонсації договору між Російською Федерацією і Україною про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки вимагає комплексного підходу, заявив QHA директор Агентства з розвитку Приазов'я Костянтин Батозський.

За його словами, якщо договір буде розірвано, то Україна може потрапити у пастку. Як відомо, підписаний у 2003 році Договір називає акваторію Азовського моря внутрішніми водами двох країн і визначає можливості пересування торгових суден і військових кораблів, а також російсько-українське співробітництво. Договір юридично визначає межі двох країн, і якщо Київ піде на його денонсацію, то РФ може трактувати це як невизнання цих кордонів, вважає Батозський.

— Якщо ми відмовимося від договору, то Москва може заявити, що Україна сама не визнає свій державний кордон, а, значить Крим російський, і статус Донбасу теж спірний. Це єдиний аргумент, за яким дипломати не можуть знайти компромісне формулювання. Правда, ми, у свою чергу, можемо заявити, що не визнаємо нинішніх кордонів Росії, — сказав він.

За словами експерта, важливо, щоб світ підтримав Україну в момент виходу з цього договору.

— Зараз нам важливо провести в авральному режимі консультації, щоб світ зайняв нашу позицію під час виходу з цього договору, щоб потім світ не сприймав це, як нашу відмову від територій, тому що РФ буде подавати це таким чином, — пояснив він.

Експерт зазначив, що Україні за участі міжнародних партнерів слід заявити, що ми в односторонньому порядку оголошуємо кордон посередині акваторії Азовського моря і припиняємо вважати його внутрішнім морем РФ і України, а також, що міжнародне співтовариство визнає наше право на половину Азовського моря.

— І на основі цього ми маємо виставити свої кордони посередині моря і легітимно атакувати будь-яких порушників. А зараз, оскільки це внутрішні води і пливе російський військовий корабель, ми нічого не можемо зробити, — розповів він.

Нагадаємо, 10 липня у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 8583 "Про звернення Верховної Ради України до Президента України, Міністра оборони України щодо Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря". Текст документа розміщений на сайті парламенту.

Законопроект зареєстрували депутати від фракції «Самопоміч».

QHA