ВІДЕНЬ (QHA) -

Постійний представник України в ОБСЄ Ігор Прокопчук на засіданні Постійної ради ОБСЄ 8 вересня зробив заяву щодо жертв насильницьких зникнень і тортур, які відбулися в результаті російської військової інтервенції в Україні і незаконної окупації Криму.

Свій виступ постпред України почав з висловлення солідарності із заявою ЄС з нагоди Міжнародного дня жертв насильницьких зникнень.

Редакція QHA наводить повний текст заяви делегації України, який був опублікований на сайті МЗС України:

Шановні колеги,

Відзначаючи Міжнародний день жертв насильницьких зникнень, ми маємо згадати жертви насильницьких зникнень і тортур, які відбулися в результаті російської військової інтервенції в Україні і незаконної окупації Криму.

Ми пам'ятаємо імена Володимира Рибака, депутата Горлівської міської ради, і Юрія Поправка, 19-річного активіста з Києва. Обидва були викрадені, піддані тортурам та вбиті членами терористичних груп, що діють у квітні 2014 року в Слов'янську та поблизу нього за підтримки російської військової розвідки.

Сьогодні в деяких районах Донбасу під контролем тимчасово об'єднаних російсько-сепаратистських сил недотримання закону і порядку продовжує призводити до постійних серйозних порушень прав цивільних осіб, зокрема викрадень і насильницьких зникнень.

Ми пам'ятаємо кримського татарина Решата Аметова. 3 березня 2014 року він здійснив одиночний протест проти російської окупації перед мерією Сімферополя. У той же день він був викрадений так званими "кримськими силами самооборони". 15 березня його понівечене тіло було виявлене на узбіччі дороги. Це стало новою реальністю Криму під російською окупацією.

ОБСЄ та Місія спостерігачів ООН з прав людини в Україні зафіксували численні достовірні свідчення та повідомлення про насильницькі зникнення і тортури, скоєні особами в окупованому Криму, що діяли як члени груп "самооборони", козаків "Кримської армії". Групи, відповідальні за такі дії, користувалися безкарністю і, в деяких випадках, активною співучастю де-факто влади.

Згідно з даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, з початку незаконної окупації Криму Росією 16 осіб, здебільшого кримські татари, були оголошені зниклими безвісти. Їх місцезнаходження залишається невідомим. 11 осіб було вбито.

Російська окупаційна влада не може розслідувати всі ці злочини з березня 2014 року.

Ми глибоко стурбовані тим, що окупаційна влада в Криму та проросійські бойовики на Донбасі продовжують використовувати насильницькі зникнення і тортури як засіб посіяти страх серед місцевих жителів.

24 травня 2016 року Ервін Ібрагімов, член Виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар та член регіонального меджлісу, був викрадений у Бахчисараї. Його місцеперебування лишається невідомим. 3 червня 2016 року Робоча група з насильницьких або недобровільних зникнень Ради з прав людини ООН звернулася до Російської Федерації з проханням надати інформацію у справі Ервіна Ібрагімова.

Ми закликаємо Росію належним чином відреагувати на міжнародне занепокоєння з приводу долі українських громадян, зниклих безвісти на незаконно окупованому півострові, ретельно розслідувати зареєстровані випадки і повідомити про результати.

Ми також висловлюємо жаль з приводу того, що російська влада не реагує на численні прохання Робочої групи з насильницьких та недобровільних зникнень відвідати Росію і надати інформацію про розслідування 476 випадків насильницьких зникнень.

Будь-які насильницькі зникнення і тортури повинні бути розслідувані ефективно, оперативно, ретельно та неупереджено з метою притягнення винних до відповідальності та запобігання подібних випадків у подальшому.

ФОТО: інтернет

QHA