КИЇВ (QHA) -

Виступаючи перед Генеральною Асамблеєю ООН перед голосуванням за резолюцію по Криму 19 грудня, заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця закликав світ «запалити свічку надії», нагадавши всім про руйнівну силу мовчання.

Редакція QHA наводить текст емоційного виступу українського дипломата, опублікований на сайті зовнішньополітичного відомства України.

Пане Голово,

Я хотів би висловити щиру подяку всім тим делегаціям, які 15 листопада на Третьому комітеті підтримали резолюцію «Становище з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь (Україна)».

Резолюції, які представлені на голосування Генеральної Асамблеї, дійсно вказують, що «прийшов час випробувати силу людської душі» (як написав Томас Пейн у своїй роботі, що вийшла саме в цей день, 19 грудня, 240 років тому).

Зло грубих порушень прав людини, військових злочинів, військової агресії і вторгнень підриває основи глобальної системи миру і безпеки, де Організація Об'єднаних Націй і Рада Безпеки покликані бути центральним елементом.

З моменту окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь (Україна) ситуація з правами людини на півострові різко погіршилася, продовжують надходити численні повідомлення про серйозні порушення і зловживання, скоєні щодо жителів Криму.

Остання доповідь Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини, оприлюднена 8 грудня 2016 року, описує ситуацію в Криму як «атмосферу репресій проти тих, чиї погляди не збігаються з позицією влади». Ця жахлива картина стану справ знайшла своє відображення у всіх заявах, крім російських, в ході інтерактивного діалогу 12 грудня цього року в Раді з прав людини у Женеві.

Рада ООН з прав людини є і залишатиметься базовою платформою для боротьби з порушеннями прав людини. Але голос Генеральної Асамблеї дає потужний сигнал порушникам і є орієнтиром для всіх органів і установ системи ООН, де б вони не знаходилися. Ми дуже вдячні всім і кожному, хто сьогодні зробить голос Асамблеї потужнішим.

Однак мовчання, як свідчить історія, може бути ще потужнішим і руйнівнішим. Воно йде рука об руку із самоусуненням, і це перетворює мовчунів на співучасників. Таке мовчання призвело свого часу до злочинів геноциду. Це сталося в Україні у 1932-33 роках, коли зрежисований Москвою Великий Голод — Голодомор убив мільйони, це сталося в Африці та в інших частинах світу. Мовчання це не те, що ми повинні чути на Генеральній Асамблеї. Тут сила голосу кожної нації сильна незалежно від її чисельності або географії.

У зв'язку з цим я не можу не згадати слова одного з найбільших афроамериканських борців за права людини, д-ра Мартіна Лютера Кінга, і я цитую: «Врешті-решт, нам запам'ятаються не слова наших ворогів, а мовчання наших друзів».

Ті, хто страждає від рук окупаційного режиму у Криму, налякані і безпорадні. Вони живуть без будь-яких шансів захистити свої права, протестувати або бути почутими.

Україна докладе всіх зусиль, щоб змусити Російську Федерацію забезпечити дотримання її обов'язків як окупаційної влади згідно з міжнародним правом, а також для забезпечення безпечного та безперешкодного доступу міжнародних правозахисних механізмів на тимчасово окупованій півострів для здійснення моніторингу та звітності про ситуацію згідно з їхнім мандатом.

Я також закликаю делегації в цьому залі використовувати будь-яку наявну можливість ставити перед Російською Федерацією питання прав людини у Криму і наполягати на повному їхньому забезпеченні та дотриманні Росією своїх зобов'язань з міжнародного права.

Заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу пан Ахтем Чийгоз, який уже майже два роки незаконно ув'язнений окупантами, сказав: «Світ стоїть на порозі вибору між демократичними цінностями та економічними вигодами. Ми зробили свій вибір. А ви?».

Однак давайте не будемо проклинати сили темряви, а запалимо свічку надії. Кожен голос, відданий сьогодні на підтримку резолюції «Положення з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь (Україна)», є такою свічкою.

І я дякую вам від імені всього народу України, який хоче жити в умовах миру і свободи разом з усіма народами світу.

Нагадаємо, на 65-у пленарному засіданні Генасамблеї ООН 19 грудня резолюція «Про становище у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі (Україна)» була прийнята більшістю голосів. За проголосувало 70 делегацій, 77 утрималася. Проти проголосували делегації Росії, Білорусі, Сербії, Китаю, Вірменії і кілька африканських делегацій.

Пізніше у Міністерстві закордонних справ України наголосили, що голосуванням за резолюцію про права людини у Криму на засіданні Генасамблеї ООН світ дав чіткий сигнал російській окупаційній владі: винні у порушеннях прав кримчан понесуть відповідальність.

ФОТО: інтернет

QHA