КИЇВ (QHA) -

Українські уболівальники, які вирішили відвідати Чемпіонат світу з футболу в Росії, можуть поповнити перелік політв’язнів, які зараз незаконно утримуються в російських тюрмах за надуманими звинуваченнями.

Таку думку висловила на прес-конференції головна редакторка Euromaidan Press, учасниця кампанії Let My People Go Аля Шандра, передає кореспондент QHA.

На думку Алі Шандри, нинішньому режиму в Росії необхідно створювати образ ворога, щоб утримувати владу, і наразі таким ворогом є українці. Тому під надуманими приводами українців затримують і ув’язнюють за безпідставними звинуваченнями, у тому числі в намірі вчиняти теракти. Вона нагадала, що наразі в Росії та в окупованому Криму в місцях позбавлення волі знаходиться 70 українців, ув’язнених за політично вмотивованими звинуваченнями, причому, серед них є різні люди, відомі і ні, з проукраїнськими поглядами і з не дуже. Тому, ті 5 чи 6 тисяч українців, які взяли квитки на Чемпіонат, перетинаючи кордон з РФ, стають дуже вразливою категорією — вони у будь-який момент можуть стати жертвами свавілля з боку російських силовиків і бути затриманими під брехливими або сфальсифікованими звинуваченнями.

— У цих 5-ти тисяч є шанс поповнити список українських політв'язнів. Оскільки в Росії діють за сталінським підходом «була б людина, а стаття знайдеться». Подібним чином Росія діє заради того, аби створювати образ ворога, який потрібен авторитарній державі, щоб забезпечувати підтримку своєму лідеру. А щоб працювала машина пропаганди постійно, потрібні живі докази.

Представниця кампанії Let My People Go також висловила обурення тим, що декілька тисяч українців не виявили свою свідому громадянську позицію і не приєдналися до бойкоту Чемпіонату в Росії. І питання не лише у прояві солідарності з в’язнями Кремля, але й в елементарному почутті самозбереження — адже Україна і Росія фактично знаходяться у стані війни, і при цьому звичайні громадяни не вважають чимось небезпечним для себе відвідувати територію країни-агресора. Адже практика свідчить, що українців у РФ затримують з особливою жорсткістю і в подальшому ставляться так само неприпустимо. Зокрема, вона перелічила приклади катувань, яких зазнав український політв’язень Геннадій Афанасьєв.

— Для мене це абсурд, що 5 тисяч українців їдуть на це дійство, я б хотіла щоб ми не лише проявляли більше солідарності з нашими ж політв'язнями, але й хоча б проявляли елементарну особисту обережність.

Керівник відділу аналітики Української Гельсінської спілки з прав людини Олег Мартиненко також звертає увагу, що поведінка українських уболівальників в Росії може бути нейтральною але не такою, що влаштовуватиме російську владу. Уболівальник може викрикувати небажані «кричалки» на стадіоні, ходити вулицями і вступати у спілкування з росіянами на дражливі теми, просуваючи власну позицію з конфліктних питань. Він також зазначив, що вболівальник може стати жертвою кримінальних розбірок, і в Росії вже зафіксовані злочини у відношенні до іноземних громадян, які приїхали на Чемпіонат.

— Ми отримуємо 5 тисяч співгромадян, які помістили себе в обстановку, де вони є об’єктами криміногенного інтересу не лише росіян, але й іноземців.

Олег Мартиненко також зауважив, що українська влада практично не інформує співгромадян про ризики, з якими вони можуть зіткнутися під час Чемпіонату в Росії, і про те, яким чином вони мають діяти у разі нештатної ситуації.

Зокрема, він нагадав, що українське Міністерство закордонних справ рекомендує не відвідувати Чемпіонат і попереджає, що консульські послуги не можуть надаватися повною мірою через деструктивну позицію російської сторони. Вказані гарячі лінії у 5 містах, але немає жодних конкретних рекомендацій, як поводитися саме під час Чемпіонату. Потрібну інформацію можна знайти на сайтах правозахисних організацій.

— Найкращою рекомендацією, як убезпечити себе, я знайшов на сайтах правозахисних організацій: там написано все: як вдягатися, що з собою брати, які телефони треба запам'ятати тощо. Я б хотів, щоб відповідні державні органи адаптували цю інформацію у вигляді рекомендацій на своїх сайтах.

Заступниця глави правління Центру громадянських свобод Олександра Романцова акцентувала, що українські уболівальники, які все ж таки вирішать поїхати до Росії на Чемпіонат світу з футболу, мають самостійно вжити певних заходів, щоб убезпечити себе від можливих негативних сценаріїв. Дуже важливо не зникати з поля зору друзів і родичів, постійно інформувати їх про своє пересування. Олександра Романцова акцентувала, що з моменту перетину кордону, українські уболівальники потрапляють під контроль російських правоохоронців, будь-який готель, куди вони поселяються, одразу інформує про це і МВС РФ, і за потреби, ФСБ. Багато з 70-ти історій політичних в’язнів починалися саме так — готель подає інформацію силовикам, вночі приходять і арештовують постояльців. Правозахисниця закликала українських уболівальників бути уважними один до одного у ворожій країні.

— Якщо ви вже поїхали туди, то давайте продемонструємо справжню українську згуртованість — ми, у першу чергу, маємо подбати один про одного. Кожен має бути постійно на контакті з родичами і друзями, і не повинен залишатися один. Нехай всі українські громадяни, які живуть з вами у хостелі або готелі, знають хто ви і звідки, і знають з ким зв’язатися, якщо з вами щось сталося.

Пропонується не провокувати російських правоохоронців, зокрема, відмовитися від ввезення і публічного носіння українського прапора чи політичних гасел на кшталт «Свободу Сенцову». Решта рекомендацій зводиться до того, що уболівальник має бути постійно на зв’язку зі своїми друзями і рідними, щоб у разі чого вони якнайоперативніше могли звернутися до українських консульств чи правозахисних організацій для організації допомоги. Окрім того, людина має почистити свою «історію» у соціальних мережах, щоб російські правоохоронці не змогли через фотографії закинути їй якісь терористичні наміри.

Правозахисники рекомендують уболівальникам:

— У вас мають бути контакти всіх органів; у вас мають бути у порядку всі документи, зробіть копії усіх цих документів, і нехай вони знаходяться у безпечному місці; у вас мають бути контакти людей, яким у разі чого ви можете оперативно повідомити про свої проблеми;

— Вийдіть з усіх акаунтів, вийдіть з пошти і нехай у вас буде якийсь простий телефон, типу «Нокія-цеглина», який інколи допомагає навіть для самооборони. Важливо також щоб не було фотографій з Майдану, з якихось політичних акцій, у вишиванках, тобто тих, які можуть дати підставу сприйняти вас як українського націоналіста.

— Придумайте кодові слова для спілкування із близькими телефоном, які означатимуть, що "я не можу говорити", або "говорю, але під примусом". Вони можуть звучати як завгодно, від «Погода хороша» до «Полуницю не хочу», але ці слова мають означати, що після цього кодового слова не вірте жодному моєму слову.

— Кожен має бути постійно на контакті з родичами і друзями і не повинен залишатися один. Нехай усі українські громадяни, які живуть з вами у хостелі або готелі, знають хто ви і звідки, і знають з ким зв’язатися, якщо з вами щось сталося.

— В Росії є багато нормальних громадян, тому якщо вас затримують на вулиці, кричіть своє ім’я, прізвище і номер телефону. Не бійтеся здатися смішними, кричіть, це ваша безпека інакше вас можуть знайти потім як Олега Сенцова на Ямалі за місяць з двадцятирічним терміном ув’язнення.

— Відповідно до кримінально-процесуального законодавства Росії, будь-який затриманий має право вимагати перекладача. Навіть якщо вам закидають, що ви розмовляєте російською, ви можете мотивувати, що ви не читаєте російською, усі документи у вас написані російською мовою, але я зможу зрозуміти їх лише за допомоги перекладача, оскільки я громадянин України.

У разі чого, у першу чергу, звертайтеся на «гарячу лінію» МЗС України, усі номери є на сайті, їх треба виписати, щоб не залежати від зв’язку через інтернет, далі звертатися в українське консульство, вони працюють цілодобово, і на наші ФБ-сторінки (Let My People Go та Save Oleg Sentsov) і правозахисники намагатимуться через свої канали здійснювати комунікацію.

Водночас, правозахисники сходяться на тому, що найкраща безпекова рекомендація у цій ситуації — взагалі відмовитися від поїздки на футбольний Чемпіонат до Росії.

Раніше міністр закордонних справ України Павл Клімкін закликав українців не їхати в Росію на Чемпіонат світу з футболу – 2018, демонструючи свою незгоду з політикою Росії, яка окупувала 7% української території і вже п'ятий рік поспіль веде війну проти України. Чемпіонат триватиме з 14 червня — 15 липня.

У світі проводиться кампанія бойкоту "чемпіонату на крові". Так, художник Андрій Єрмоленко представив серію малюнків, які влучно ілюструє Чемпіонат світу з футболу, як "кривавий чемпіонат", нагадуючи про злочини Росії.

QHA