КИЇВ (QHA) -

Понад 54% українців вважають, що в Україні не проведено жодної успішної реформи, і такі жорсткі оцінки суттєво відрізняються від оцінок експертів, які налаштовані набагато позитивніше.

Як передає кореспондент QHA, такі дані травневого загальнонаціонального опитування громадської думки представила директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, член Ради Реанімаційного пакету реформ Ірина Бекешкіна. Фонд опитав 70 експертів реанімаційне пакету реформ і 2019 рядових українців.

Експерт особливо звернула увагу на цю парадоксальну ситуацію: українці набагато більш негативні в оцінках проведених реформ, ніж закордонні і навіть вітчизняні експерти.

П'ять найбільших успішних реформ на думку експертів РПР: медична реформа, децентралізація, антикорупційна реформа, освітня реформа і реформа державної служби, мається на увазі створення директоратів. Бекешкіна зауважила, що експертів опитували вже після ухвалення закону про антикорупційний суд, тому антикорупційна реформа потрапила до трійки успішних реформ. Загалом, за п'ятибальною шкалою експерти дають українським реформам оцінку нижче середньої трійки — 2,73.

Тоді як звичайні українці відносно успішною назвали пенсійну реформу — 7%, реформу армії — 6,5%, децентралізацію — 6%, медичну — 6%. При цьому понад половина респондентів узагалі не побачила повністю успішних реформ в країні, відзначає експерт.

— Понад 54% відсотки населення не бачать жодної повністю успішної реформи. Склалася парадоксальна ситуація, коли закордонні експерти оцінюють наші реформи значно вище ніж українські експерти, а українське населення оцінює наші реформи значно нижче, ніж відносно невисокі оцінки українські експерти. При тому, що на нещодавному саміті Україна — ЄС, експерти знову хвалили реформи, говорили, вони просуваються, ще й дали високі оцінки нашим реформам.

На думку Ірини Бекешкіної, понад 54% українців не бачать жодної успішної реформи тому, що реформи проводяться не в тій пріоритетності, яку вважають доцільною звичайні громадяни. Опитування, які проводяться з 2015 року свідчать, що на першому місці для населення стоїть антикорупційна реформа, яке вважає її навіть більш важливою, ніж охорона здоров'я чи пенсійну, або реформу органів правопорядку чи армії. Саме відсутність прогресу в боротьбі з корупцією знецінює решту реформаторських досягнень в очах українців, вважає Бекешкіна.

— Для населення на першому місці антикорупційна реформа. Поки у нас не буде очевидних успіхів у боротьбі з корупцією, успіхи інших реформ будуть знецінені. Майже 83% людей не вважають успішною антикорупційну реформу, причому 50% вважають боротьбу з корупцією провальною. Щоправда, це опитування було ще до ухвалення закону про антикорупційний суд. Але, думаю, поки у нас не почне діяти антикорупційний суд, люди не побачать цих успіхів.

Другою причиною низької оцінки реформ населенням є відсутність належної комунікації між урядом і громадянами. За словами Ірини Бекешкіної, інформація навіть про ті позитивні досягнення, які відбуваються, не завжди доходить до населення. Згідно опитування, лише 10% українців задоволені станом інформування урядом суспільства про свою роботу і хід реформ.

Серед основних ризиків для реформ у найближчому майбутньому Ірина Бекешкіна назвала концентрацію політиків на передвиборчій кампанії і популізм.

QHA