КИЇВ (QHA) -

Так як на території окупованого Криму де-факто діє російська влада, ухвалення Україною змін до Конституції щодо створення національної Кримськотатарської автономії не відіб'ється на житті кримських татар, які там проживають. Але допоможе Україні більш аргументовано відстоювати свою позицію щодо повернення анексованого Криму на міжнародній арені. Про це кореспонденту QHA розповів Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу.

— Порошенко говорив про необхідність внесення змін до Конституції ще у минулому році. Була обіцянка, що як тільки будуть готові тексти змін, їх поставлять на голосування у Верховній Раді. Рік по тому є інформація, що робоча група закінчила роботу над текстами, і тепер потрібно, щоб комітети Верховної Ради розглянули проект змін, а потім передали його на сесію до Верховної Ради. Життя кримських татар не зміниться, якщо зараз ухвалить рішення про створення Кримськотатарської автономії, тому що в Криму зараз де-факто російська влада. Але в України з'являться нові аргументи у боротьбі з Російською Федерацією за відновлення власної територіальної цілісності. І після того, як вона буде відновлена, а Крим буде деокупований, тільки тоді зміни почнуть діяти безпосередньо.

Якщо Рада підтримає проект на голосуванні, то він буде переданий до Конституційного суду. Далі, якщо суд теж підтримає, Верховна Рада має більшістю у дві третини голосів ухвалити рішення про внесення змін до Конституції України.

— Рік знадобився для того, щоб робоча група дала результат. Ми хочемо, щоб усе було швидше, але один рік для внесення змін — не такий вже й великий термін. Необхідно дві третини голосів. Для того, щоб передати проект про внесення змін потрібна проста більшість. Думаю, її зібрати вдасться. А ось конституційну більшість буде дуже важко зібрати.

Нагадаємо, глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров стверджував, що відсутність Кримськотатарської автономії призвела до втрати Криму.

Раніше нардеп Ігор Лапін повідомляв, що апеляція до права кримських татар як корінного народу на автономію в Криму може стати одним з механізмів повернення півострова до складу України.

QHA