КИЇВ (QHA) -

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров під час триденного візиту в Литву зустрівся з президентом країни Далею Грібаускайте.

У коментарі QHA Ільмі Умеров розповів, що під час цієї зустрічі порушувалися питання посилення санкцій проти Росії й надання допомоги Україні.

— Говорили про необхідність посилювати санкції. Говорили також про необхідність допомагати Україні як державі: не особисто керівникам країни, а державі Україна, яка має впоратися як із зовнішнім ворогом, так і з внутрішніми проблемами.

Однією з основних тем зустрічі заступника глави Меджлісу кримськотатарського народу і президента Литви стала окупація Криму.

— Ми говорили про необхідність активніше висвітлювати тему Криму, тому що час від часу вона випадає з інформаційного потоку. Щоб вирішити це питання, щоб не зменшувати санкції, а навпаки — посилювати, необхідно бути присутнім в інформаційних потоках, причому, бажано, на перших сторінках.

Сторони також обговорили необхідність звільнення політв'язнів.

— Говорили про необхідність звільнення або полегшення долі політичних заручників. Я називаю їх політичні заручники, бо ніхто з них ні в чому не винен. Не було ще в Криму ніколи жодного терористичного акту. Але їх усіх звинувачують у тероризмі, екстремізмі.

За словами заступника голови Меджлісу, Литва є одним з найкращих друзів України: литовські дипломати допомагають готувати протоколи у Європарламенті, а також є співавтором багатьох заяв, які подає Україна.

Згадуючи про події 28-річної давнини, Ільмі Умеров розповів, що кримські татари надали допомогу Литві під час так званої горбачовської блокади у 1990 році, оскільки самі перебували у тяжкому становищі.

— Кримські татари самі тоді перебували у тяжкому становищі. Якщо повернутися трохи назад, то у 1944 році кримських татар поголовно депортували. У результаті більш ніж 55-річної боротьби наприкінці 80-х рр. ми тільки почали повертатися. У 90-х рр. більшість з нас ще жили в недобудованих будинках, один в одного, у наметах, землянках. Коли оголосили так звану горбачовську блокаду Литви, ми вирішили надати їм гуманітарну допомогу. Ми прекрасно розуміли, що це символічна допомога, люди збирали те, що самі вважали за потрібне, складали у мішечки і зашивали. Багато хто закладав туди листи. Деякі люди дружили між собою, в гості один до одного їздили.

QHA повідомляло, що Ільмі Умерова нагородили Лицарським хрестом Ордена за заслуги перед Литвою. Цю нагороду йому вручили за події 28-річної давнини. Ільмі Умеров очолював делегацію, яка доставила гуманітарну допомогу в Литву в 1990 році. Заступник голови Меджлісу висловив подяку Литві за підтримку кримських татар.

QHA