КИЇВ (QHA) -

Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров заявив, що й надалі добиватиметься ознайомлення з указом президента Росії, на підставі якого він був випущений на свободу, оскільки навіть за російським законодавством йому в обов’язковому порядку мали надати цей документ.

Про це він сказав агентству QHA, коментуючи вчорашнє рішення Московського міського суду, який підтвердив правильність рішення Тверського районного суду про відмову у прийнятті позовів Умерова та Ахтема Чийгоза до Адміністрації Президента РФ з вимогою ознайомити їх з указом, на підставі якого вони були звільнені від відбування покарання.

— Для мене є принциповим ознайомитися з цим указом, щоб я знав — на підставі чого мене звільнили від відбування покарання. І друге, набагато важливіше питання — чи можу я поїхати до Криму? За рішенням суду я маю бути зараз в колонії, однак з незрозумілих мені причин, мене посадили на літак, вивезли до Туреччини, передали турецьким спецслужбам, потім звідти я приїхав до Києва і зараз я не можу поїхати до Криму, згадує Умеров події жовтня минулого року.

Умеров, якого судили в окупованому Криму в російському суді, звернув увагу, що під час його звільнення було порушено у тому числі законодавство Російської Федерації. Зокрема, йому в обов’язковому порядку мали надати документ, на підставі якого він був звільнений від відбування покарання, а у разі, якщо в тому документі містилися якісь секретні дані, то з нього просто мали взяти підписку про нерозголошення. Натомість, Умеров і досі, через п’ять місяців після звільнення, не володіє офіційною інформацією — на підставі чого воно відбулося. Більше того, відмовки, які адвокати отримали раніше з адміністрації російського президента взагалі змушують сумніватися — а чи існує подібний указ.

— Я не знаю, на яких підставах мене звільнили, я нікого ні про що не просив. Якщо є цей указ, ймовірно, йдеться про указ про помилування, то мене з ним обов’язково мали ознайомити, в обов’язковому порядку, тому що я зацікавлена особа. Якщо там міститься якась секретна інформація, то мали взяти підписку про нерозголошення. Не ознайомити з таким указом вони не мають ніякого права. Мені важко пояснити, чому Росія приховує, тому що я цього насправді не розумію.

Як повідомляло QHA, 28 березня Московський міський суд залишив чинною відмову Тверського районного суду прийняти приватні скарги заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова до адміністрації президента Росії. У скаргах вони вимагали ознайомити їх з текстами указів президента РФ, на підставі яких вони були звільнені. Конституція РФ (ч.2 ст.24) зобов'язує чиновників і держоргани надавати для ознайомлення тексти своїх актів тим особам, чиї права і свободи зачіпаються цими актами, однак текст указів так і не був наданий ані Чийгозу, ані Умерову, ані їхньому адвокату Миколі Полозову. Колишні політв’язні й досі не мають офіційної інформації про те, на підставі яких документів й рішень їх випустили на свободу. Микола Полозов вже повідомив про намір звернутися до ЄСПЧ.

Довідково. Заступники глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров були засуджені російськими окупаційними судами в Криму за надуманими, політично вмотивованими звинуваченнями. Фактично "провина" обох в очах російського правосуддя зводилася до того, що вони залишилися на проукраїнських позиціях після початку окупації Криму. Так званий Верховний суд Криму 11 вересня 2017 року засудив Ахтема Чийгоза до 8 років позбавлення волі. 27 вересня 2017 року Сімферопольський районний «суд» оголосив вирок Ільмі Умерову — 2 роки колонії-поселення і 2 роки заборони на громадську діяльність. 25 жовтня 2017 року Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова видали Туреччині і згодом вони повернулися до України.

QHA