КИЇВ (QHA) -

Завод українського олігарха Дмитра Фірташа "Кримський титан", який працює на території окупованого Криму, вивозить відходи на материкову Україну, а саме — в Херсонську область. Про це повідомили у телепрограмі «Наші гроші з Денисом Бігусом».

Під час журналістського розслідування з'ясувалося, що завод не оплачує екологічний податок після анексії Росією півострова і аргументує це «відсутністю виробничої діяльності».

Однак насправді завод працює, на нього постачають українську ільменітову руду в обхід санкцій. Так, у лютому 2018 року теплохід Nefterudovoz 45М зайшов в акваторію Херсонського морського порту, де на нього вже чекали співробітники Служби безпеки України (СБУ) і прокуратури АР Крим. Судно постійно змінювало маршрути, однак продовжувало ввезення українського ільменіту на завод Фріташа.

При цьому судновласник, коментуючи арешт судна за підозрою у незаконному постачанні в закритий порт Керчі вантажу ільменітового концентрату, заявив, що закон не порушував.

— Отримавши замовлення на фрахт нашого судна, ми перевірили, чи був дозволений до перевезення вантаж. Чи не є під санкціями вантажовідправник або вантажоодержувач і куди нам слід доставити вантаж. Вантаж доставлявся в порт Кавказ, тобто ніяких нормативних актів України ми не порушували, — зазначив представник компанії-судновласника ТОВ «Транспортний судноплавний менеджмент» Роман Мієнко.

Згідно з даними розслідування, закон про СЕЗ «Крим» другий рік допомагає Фірташу обходити санкції, і його бізнес, таким чином, може існувати одночасно у двох юрисдикціях — України та Росії. Проте наголошується, що після окупації півострова «Кримський титан» переїхав і змінив назву. Наразі компанія називається ПрАТ «Юкрейніан кемікал Продактс». А кримські майнові активи, які в документах значаться як Вірменська філія компанії, передали в оренду створеному в Москві ТОВ «Титанові інвестиції».

Раніше ільменітову руду оформляли на експорт в Росію і перевалювали на стоянці Керченської протоки, після чого російські суховантажі везли її в закритий порт Керч. Після того, як схему викрили і військова прокуратура відкрила кримінальне провадження, маршрут поставок змінився. Зараз руду возять в окупований Крим через Туреччину.

Окрім цього, в розслідуванні повідомляється, що відходи заводу скидають біля природних озер у Херсонській області і до 2014 року на рахунки сільських громад Херсонщини від заводу надходили кошти за забруднення навколишнього середовища і оренду місцевих земель.

— У 2016 році надходження по оренді земельних ділянок, які орендував ПрАТ «Кримський титан», склали 1 мільйон 129 тисяч 21 грн. З них Григорівська сільська рада отримала 74 тисячі грн, а Первоконстянтинівська сільрада отримала 1 мільйон 55 тисяч 20 грн, — повідомив глава Чаплинської РДА Олександр Бурейко.

QHA повідомляло, що сектор Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України (МВОТ) в Херсонській області виявив факт нанесення шкоди екології у прикордонних районах Херсонської області в результаті функціонування заводу «Кримський титан».

У відомстві зазначили, що взаємодія речовин, які скидають в кислотонакопичувачі, призводить до появи нових з'єднань, які є ще більш небезпечними для навколишнього середовища і людей.

QHA