КИЇВ (QHA) -

Росія має припинити образливі поліцейські рейди домівками кримських татар, якими порушує право на недоторканність приватного і сімейного життя.

Про це йдеться у рекомендаціях уряду Російської Федерації, які містяться у доповіді про ситуацію з правами людини в Україні за період з 16 травня — 15 серпня 2018 року. Доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) сьогодні, 19 вересня, презентувала у Києві глава моніторингової місії ООН в Україні Фіона Фрейзер, передає кореспондент QHA.

Так, за звітні три місяці УВКПЛ задокументовано 14 рейдів Федеральної служби безпеки і поліції РФ приватними будинками в Криму. У 13 з цих випадків рейди проводилися в будинках кримських татар. В ООН відзначають, що така надмірна увага до місць проживання корінного народу Криму з боку ФСБ спостерігається від початку 2017 року. Окрім того, ці рейди проводилися з надмірним застосуванням сили.

— УВКПЛ зафіксувало довільне втручання в особисте життя, від чого непропорційно сильно страждали кримські татари. Це є продовженням тенденції, виявленої УВКПЛ з початку 2017 року, коли 90 зі 102 задокументованих обшуків стосувалися майна кримських татар, — йдеться у доповіді.

Приводом для таких обшуків російські силовики називали пошук зброї, наркотиків або екстремістської літератури.

У Доповіді зазначається, що окупаційна влада використовує антитерористичне і антиекстремістське законодавство для утисків незгодних. Також місія ООН називає "кричущими" зафіксовані порушення права на справедливий судовий розгляд, зокрема, ретроактивне застосування Росією кримінального законодавства.

Так, за даними ООН, з початку окупації як мінімум 33 жителя Криму були арештовані за можливі зв'язки з організацією "Хізб ут-Тахрір", а 4 з них були засуджені.

Окрім того, за три останні звітні місяці ще 10 осіб з Криму, обвинувачені у членстві в "Хізб ут-Тахрір", перебували у Ростові-на-Дону (РФ), де розглядалася їхня кримінальна справа. В ООН відзначають, що міжнародне гуманітарне право забороняє примусове переміщення підслідних з окупованої території.

В ООН наголошують, що більшість випадків звинувачень проти мусульман грунтувалося на змісті розмов між ними.

— Ні в одному з відомих УВКПЛ випадків влада Російської Федерації не представила жодних достовірних доказів того, що обвинувачені закликали до застосування сили, порушення громадського порядку або участі в незаконній діяльності.

У цілому, за період з середини травня по середину серпня поточного року, УВКПЛ зафіксувала в окупованому Криму 47 порушень прав і свобод. Фіксація проводилася дистанційно, оскільки Росія в порушення резолюцій Генасамблеї ООН як і раніше не допускає міжнародні моніторингові місії на півострів.

У рекомендаціях уряду РФ, УВКПЛ вимагає припинити усі допустимі в Криму порушення міжнародного гуманітарного права і прав людини.

Говорячи про ситуацію в Криму, Фіона Фрейзер нагадала, що на минулому тижні УВКПЛ представляв другу тематичну Доповідь про ситуацію з правами людини в Криму і Севастополі, яка охоплює період з вересня 2017 — червень 2018 року. Фрейзер констатувала, що в окупованому Криму тривають системні порушення базових прав і свобод, і новий квартальний звіт засвідчив, що ситуація на краще не змінюється.

— Росія продовжує ігнорувати виконання своїх зобов'язань як країна-окупант.

Фрейзер також нагадала, що і українська держава має робити все можливе для дотримання прав своїх громадян, як переселенців, так і тих, хто перебуває на тимчасово окупованій території.

Раніше Управління Верховного комісара ООН опублікувало звіт про ситуацію на анексованому півострові за останні 10 місяців. У доповіді також йшлося про те, що кількість обшуків і рейдів ФСБ в Криму збільшилася.

QHA