КИЇВ (QHA) -

У сесійній залі Верховної Ради необхідно провести тематичний День з прав людини, під час якого розглянути законопроекти, які мають вирішити нагальні проблеми внутрішньо переміщених осіб та людей, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донеччини, Луганщини і Криму.

Таку думку в коментарі агентству QHA висловила член Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Ірина Суслова, говорячи про нагальний порядок денний щодо відповідних законопроектів для 9-ї сесії Ради.

Народний депутат відзначила, що Комітет напрацював низку законопроектів, які пов'язані з порушенням прав внутрішньо переміщених осіб, а також щодо вирішення проблем, з якими стикаються люди, які проживають на окупованих територіях. Для ефективної роботи над їхнім ухваленням варто виділити один з повноцінних сесійних днів, вважає нардеп. Втім, Ірина Суслова з сумом констатувала, що наразі з боку як більшості депутатів, так і керівництва парламенту відсутня політична воля і бажання системно перейматися практичним вирішенням проблем ВПО і жителів окупованих територій.

— Загалом, дуже велика кількість законопроектів, пов'язаних із захистом прав ВПО, але ми так і не побачили тематичного Дня з прав людини у стінах парламенту. Є низка питань, які можна було б розглянути не протягом середи, а протягом повноцінного парламентського робочого дня у вівторок або четвер. Але, на жаль, ми поки не бачимо потенціалу для проведення такого робочого дня, присвяченого правам людини. Я, як член комітету з прав нацменшин, не бачу такого потенціалу в сесійному залі, я не чую таких висловів від голови Верховної Ради. Ми бачимо, що ці питання не стоять пріоритетними у порядку денному Ради, але незважаючи на це ми зробимо усе можливе задля того, аби їх підтримали у стінах парламенту.

Говорячи про найбільш актуальні законопроекти, які очікують на розгляд парламенту, Ірина Суслова у першу чергу відзначила проекти, які пов'язані з поверненням права голосу переміщеним особам з окупованих територій Донецької і Луганської області, у тому числі, з Криму. А також законопроект із внесення змін щодо обліку і реєстрації місця проживання громадян України на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей і Криму. Ще один важливий законопроект передбачає компенсацію громадянам за житло, втрачене унаслідок війни на Донбасі та врегулювання виплати пенсій окремим категоріям українців, які проживають на окупованому Донбасі.

— Таких людей на сьогодні дуже багато і на сьогодні вони, на жаль, позбавлені права голосувати на виборах, зокрема, місцевих. Цей законопроект розглядатимуть на профільному комітеті і ми сподіваємось, що отримаємо позитивний висновок. Не менш важливий законопроект за авторства народних депутатів з Донецької області Олега Недави, Дмитра Лубінця, про здійснення компенсацій за зруйноване житло під час бойових дій на сході України. Тобто, має бути створений відповідний реєстр і тим людям, які постраждали, втратили житло, держава має компенсувати всі збитки. А натомість потім подати позов до міжнародних судів для того, щоб Російська Федерація компенсовувала збитки, які спричинені нашому державному бюджету в результаті здійснення компенсацій. Це і пенсії, у тому числі, ми пам'ятаємо, що їхня виплата заблокована для тих, хто проживає на окупованій території і не перереєстрований на підконтрольній уряду території. А це протирічить Конституції України в цілому.

Ірина Суслова нагадала, що на сьогодні не менш важливим питанням є створення Координаційної ради, яка опікуватиметься питаннями безвісти зниклих людей. Закон про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, ухвалили на минулій сесії і він стосується тих, хто зник безвісти як у зоні конфлікту на Донбасі, так і на території окупованого Криму. Закон дає можливість сім’ям людей, які перебувають у розшуку, отримувати додаткові кошти на утримання у разі втрати годувальника і відкриває можливості здійснювати пошук цих людей.

У перехідних положеннях цього закону уряд був зобов'язаний розробити відповідні нормативні документи, за якими створять і працюватиме ця Координаційна рада. Ірина Суслова повідомила, що сьогодні на комітеті депутати мають делегувати людину до цієї Координаційної ради, і висловила сподівання, що цю Раду створять найближчим часом і за два – три місяці вона почне працювати.

Раніше народний депутат, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров назвав свою версію ТОП-5 найважливіших законопроектів.

QHA