КИЇВ (QHA) -

Активісти і нардепи вимагають провести виборчу реформу, в зв'язку із чим сьогодні, 25 квітня, під Верховною Радою вони оголосили про початок організації Всеукраїнської акції "Ні!" виборам за законами Януковича".

Громадські активісти та представники декількох політичних сил виступають за зміну виборчих правил, що передбачає скасування змішаної виборчої системи, введеної у 2011 році в інтересах режиму Януковича. Натомість вони вимагають ухвалити проект Виборчого кодексу (№3112-1), який передбачає проведення парламентських виборів за пропорційною системою з відкритими регіональними списками.

Наразі за правилами частину кандидатів обирають за закритими партійними списками, які формує сама партія. На думку активістів, ця система дозволяє продавати частину місць у списках.

— Важливо скасувати пропорційну мажоритарну систему, що передбачено проектом виборчого кодексу. Якщо провести цю реформу, то люди будуть обирати і партію, і конкретних людей в партії, таким чином, формуючи список до Верховної Ради самостійно, — повідомив кореспонденту QHA координатор громадського руху "Чесно" Микола Виговський.

Відкриті регіональні списки, у свою чергу, дозволять виборцям голосувати за якісних кандидатів, які представлятимуть різні соціальні групи.

— Якщо казати про самовисування, то ніякої політичної відповідальності за те, що буде робити ця людина, потрапивши до парламенту, немає. Немає закону про відкликання народного депутата. Тобто, він заходить безконтрольно на 5 років у парламент. Рейтинг має залежати від того, що він буде робити при владі. Тому нам потрібно відходити від самовисування, створювати нову політичну систему, але і знижувати бар'єр, щоб не було консервації і навіть маленькі новостворені партії могли пройти до Верховної Ради, — прокоментував ситуацію нардеп від "Європейської партії України" Микола Катеринчук.

Всеукраїнська акція "Ні!" виборам за законами Януковича" відбудеться 15 травня в усіх обласних центрах України і 17 травня — у Києві під стінами Верховної Ради України.

Раніше QHA повідомляло, що готуються зміни до законодавства для участі кримчан в українських виборах.

Нагадаємо, нардеп Світлана Заліщук впевнена, що 5-відсотковий виборчий бар'єр занадто високий для України.

QHA