КИЇВ (QHA) -

Біль кримськотатарського народу - це біль усіх українців.

Як передає кореспондент QHA, про це президент України Петро Порошенко сказав під час Вечора-реквієма, присвяченого Дню пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

— Трагедія 44-го була лише прелюдією, початком багатолітньої політики гонінь. Цілий народ обмовили, пограбували його, по-звірячому вигнали зі своєї Батьківщини, винищивши при цьому майже половину його складу. І поселили тих, хто залишився в живих, у напівпустельних територіях Середньої Азії, Уралу та Сибіру», - зазначив Глава держави, нагадавши слова  великого українця, правозахисника Петра Григоренка.

Петро Порошенко підкреслив, що за повернення на рідну землю кримськотатарський народ вів наполегливу боротьбу з радянським режимом. «В середині вісімдесятих ви першими серед поневолених народів вийшли на Красну площу Москви вимагати своїх національних прав», - нагадав він.

Президент висловив переконання, що із встановленням незалежності України у 1991 році відбувся розквіт та відродження спільноти кримських татар. Водночас, він констатував, що державна влада попередніх років недооцінила проукраїнський потенціал цього народу.

Український президент наголосив, що нині кримські татари на окупованому Росією півострові зазнають утисків та переслідувань.

— Арешти, утиски свідомих українців і кримських татар, постійні обшуки, залякування, фізичний та психологічний тиск, безслідне зникнення людей – все це сучасні будні російської окупації Криму», - констатував Петро Порошенко.

Разом з тим, Петро Порошенко підкреслив, що для відновлення суверенітету на цих землях, повернення Криму з окупації, Україною задіяні усі політико-правові дипломатичні механізми.

— Ми продовжимо працювати і над якнайскорішим поверненням в Україну усіх українських заручників з окупованих Донбасу та Криму. І політичних в’язнів, які утримуються на території окупованого Криму, в російських тюрмах на території Російської Федераці», - також підкреслив Петро Порошенко.

Порошенко також анонсував створення Кримської автономії і висловив сподівання, що найближчим часом відповідні зміни до Х розділу Конституції, підготовлені робочою групою, будуть передані на розгляд Конституційної комісії.

Від кримськотатарської спільноти були присутні Глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров, член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформаційного агентства QHA («Кримські новини») і Радіо Hayat Гаяна Юксель, голова правління ГО «Кримськотатарський ресурсний центр», член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв,  глава Фонду «Крим», член Меджлісу кримськотатарського народу Різа Шевкієв.

У своєму виступі Рефат Чубаров підкреслив:

— Наше право на самовизначення, як право корінного народу, повинно бути повністю реалізовано в рамках єдиної і неподільної України. Надання Криму статусу Кримськотатарською національно-територіальної автономії буде торжеством історичної справедливості, відновленням прав кримськотатарського народу.

Крім українських офіційних осіб, серед учасників заходу були представники іноземних держав, в тому числі Посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель.

На площі зібрались українці і кримські татари різного віку і навіть злива, яка почалась під час виступу Рефата Чубарова, не змусила присутніх розійтись.

В рамках Вечора-реквієму відбувся концерт, всеукраїнський жалібний мітинг. По завершенню присутнім було продемонстровано фільм «Хайтарма».

Довідково: Щороку 18 травня в Україні і світі відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

18 травня 1944 року о 4-й ранку Радянська влада розпочала  примусову депортацію з Криму кримськотатарського народу за надуманим звинуваченням у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.  

Постанову Державного комітету оборони СРСР про виселення всіх кримських татар з території Криму голова ДКО Йосип Сталін підписав 11 травня 1944 року. Депортація тривала по 20 травня, в ній було задіяно 32 тисячі військових НКВС. Людям давали на збори кілька хвилин і дозволяли взяти лише найнеобхідніше.

Всього було депортовано 191 тисяча 44 особи – жінки, чоловіки, діти, старі. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії та на Урал. Депортованих перевозили в нелюдських умовах, в непристосованих для перевезення людей вагонах, практично без іжі, води та медичної допомоги. Померлих в дорозі не було можливості поховати, тим більше, за мусульманським обрядом – їх просто викидали з вагонів під укіс або залишали на станціях зупинки. В місцях приїзду кримських татар також розмістили без жодних умов для нормального існування.

Найбільша кількість кримських татар була переселена до Узбекистану – 151 тисяча 529 осіб, до Пермського краю – 13825, на Урал – 9262, до Казахстану – 2426.

Злочинні дії радянської влади призвели до масових людських жертв і завдали непоправної шкоди кримськотатарському народу, розвитку його культури, трагічним чином вплинувши на його історичний шлях. Тільки дорогою на заслання і в перший рік після депортації загинуло більше 30 тисяч чоловік. До початку 60-х років загинуло 46% кримськотатарського народу.

Режим спецпоселення для репресованих народів Криму було скасовано указами Президії ВР СРСР лише у 1956 році.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України затвердила постанову, в якій визнала депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу.

Кримські татари масово змогли повернутися на батьківщину тільки у 1989 році.

Прокуратура АРК у жовтні 2016 року почала розслідування за фактом депортації кримськотатарського народу.

QHA