КИЇВ (QHA) -

Поки більшість українців святкували Великдень, угорці обрали новий парламент. Хоча, формально ще навіть не оголошені результати, сумніватися, що Віктор Орбан вчетверте стане прем'єр-міністром, не доводиться.

Вибори проводилися за змішаною системою. За партійними списками обиралися тільки 93 з 199 депутатів, решта ж — мажоритарники. За партійними списками ФІДЕС разом зі своїм союзником Християнсько-демократичною національною партією (ХДНП) підтримали 48,51% виборців. За мажоритарними округами результат ще більш вражаючий — 91 з 106 депутатів. Таким чином, Орбан і компанія отримають конституційну більшість у парламенті зі 135 голосів. І все це за рекордно високої явки — 69,5%. Таким чином, старий новий прем’єр розпочинає новий політичний цикл з дуже сильними позиціями. Що це означає для України?

Передвиборча риторика?

Угорщина через ніби-то утиски прав угорців в Україні залишається найбільш недоброзичливо налаштованим західним сусідом України. І якщо з Польщею нерозуміння в одній сфері не поширюється на інші галузі співробітництва, то Будапешт вставляє Україні палиці в колеса всюди, де тільки може. Аж до самих виборів Віктор Орбан і міністр закордонних справ Петер Сіярто всіляко грали на націоналістичних почуттях населення, активно "захищаючи" українських угорці. Будапешт заблокував засідання комісії Україна — НАТО на рівні міністрів оборони і погрожував зробити те ж саме з будь-якими іншими аспектами інтеграції України в ЄС.

В українських коридорах влади, та й в експертному середовищі, домінувала думка, що таким чином Орбан заробляв собі додаткові рейтинги і Україна утримувалася від різких дій у відповідь.

— Якщо проаналізувати всю риторику угорської сторони, вона має політичний вимір і як ми розуміємо, це пов'язано перш за все з виборами, — розповів у інтерв’ю QHA наприкінці березня заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар.

Тепер, після того як Віктор Орбан тільки зміцнив свої позиції, час активізувати перемовини. Але чи піде Угорщина на компроміс?

Cвої турботи

З одного боку, прем'єр розуміє, що виразний крен у бік націоналізму — штука, з якою краще працювати на загострення. В очах прихильників ФІДЕС буде дивно виглядати ситуація, коли Орбан і компанія ні з того, ні з сього підуть на поступки у відносинах з Україною. Щоправда, невдоволення такою зміною риторики матиме мінімальні наслідки. Тема підтримки українських угорців, хоч і була присутня в риториці ФІДЕС, була аж ніяк не головною. Незрівнянно більший акцент робився на антиімігрантській риториці і так званому "плані Сороса". За даними підконтрольних ФІДЕС угорських ЗМІ, американський мільярдер нібито намагається наповнити Європу мільйонами мігрантів з Близького Сходу і Африки. Щоправда, ніхто так і не надав жодних переконливих доказів цього.

Окрім того, у нового уряду Орбана буде досить проблем окрім України. Посиливши свої позиції, старий новий прем'єр буде разом з іншими неліберальними демократіями ЄС, перш за все Польщею, займатися просуванням свого варіанту реформування Євросоюзу і протистоянням євробюрократам в Брюсселі. І це буде не так просто. У них теж є важелі впливу на Угорщину — розпорядження коштами, які виділяє ЄС Угорщині. Будапешт за 8 років правління Орбана, хоч і досяг великих успіхів в економічному розвитку, все ще залежить від дотацій. Тому внутрішньоєвропейські справи будуть займати більшу частину уваги Орбана.

Також варто додати, що відволікати Орбана будуть корупційні скандали. Не так давно йому дивом вдалося виплутатися зі справи щодо «дерибану» коштів ЄС виділених на вуличне освітлення в усій країні. З'ясувалося, що за проектом Євросоюзу тендер виграла компанія його зятя Іштвана Тіборца Elios Innovative Ltd, серед інших порушень стало відомо, що вона виконувала роботи за цінами майже удвічі вищими за ринкові. Окрім того, майже щотижня з'являються розслідування незалежних журналістів щодо нових угорських олігархів, які піднеслися в часи правління ФІДЕС і нові справи не за горами.

У цій ситуації Орбану доцільно було б позбутися хоча б від однієї проблеми.

Кроки України

Без компромісів з боку України справа також не зрушиться з мертвої точки. Так, Венеціанська комісія підтвердила, що український закон про освіту жодним чином не порушує права ні угорців, ні інших етнічних меншин.

— Стаття 7 встановлює рамкову законодавчу базу, і через те, що вона не зазначає деталі, як саме вона має бути реалізована, існує достатньо простору для такого її тлумачення та застосування, які більше відповідають вимогам захисту національних меншин, — вказує комісія.

Поза тим, на думку експертів комісії, деякі положення Статті 7 варто уточнити більш спеціалізованим законом про середню освіту. Він зараз розробляється і має бути ухвалений до початку нового навчального року — орієнтовно, на літній сесії парламенту.

Таким чином, в інтересах України і Угорщини швидше вирішити питання з освітою. З боку Києва перешкод цьому немає, в Будапешті теж розуміють це, але змушені зважати на громадську думку. Тому в цій ситуації доцільно було б зам'яти питання, пішовши на взаємні поступки без зайвої уваги з боку ЗМІ. Орбану це дозволить позбутися однієї, абсолютно надуманої і дріб'язкової проблеми, ну а Києву головне — результат і спокій на західних кордонах.

Роман Кот

QHA