КИЇВ (QHA) -

Європейська ідея домінує практично в усіх регіонах України, однак настрої українців не є усталеними і на них суттєво впливає як антиєвропейська риторика з боку певних політичних партій, так і розчарування у проєвропейських партіях, яке громадяни поширюють і на власне ідею об'єднаної Європи.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський сьогодні на круглому столі «Європейський вибір України після Революції Гідності: можливості та проблеми», присвяченому Дню Європи в Україні.

— На сьогодні європейська ідея домінує з різним рівнем успіху в усіх регіонах України. Але європейські настрої не є усталеними, оскільки вони сильно залежать від пропаганди політичних партій. Окрім того, на настрої українців впливає певне розчарування у деяких політичних силах, які сповідували євроінтеграцію.

Також, на думку Бураковського, на прихильність українців до європейського вектору суттєво впливає успіх або неуспіх тих чи інших реформ, які проводяться в країні.

Разом з тим, експерт звертає увагу, що український бізнес поступово, але рухається в Європу: якщо у 1997 році лише 14% бізнесменів виступали за європейський напрямок, то вже торік дослідження Інституту показували, що 61% бізнесу вже пов’язували своє майбутнє з Європою.

Бураковський також наголосив, що в українському експорті до країн ЄС за період з 2013 — 2017 рр. (після запуску ЗВТ ЄС — ред.) відбулися суттєві позитивні зміни, зокрема, частка продукції переробки зросла до 43%. На думку експерта, це принциповий момент, який засвідчує, що Україна замість експорту сировини рухається в напрямку створення доданої вартості, причому українську продукцію купують в тому числі європейські виробники, тобто Україна вписується у виробничо-комерційні європейські ланцюги.

Серед позитивів він також назвав те, що вперше за історію Україна має інфраструктуру співпраці з ЄС і вона працює ефективно.

Серед проблем, з якими Україна стикається на шляху євроінтеграції, Бураковський назвав те, що серед багатьох реформ дуже повільно відбувається реформа української митниці, яка по витраченому часу і по грошам незрівняно гірша ніж митниці у ЄС.

Бураковський також підкреслив, що на сьогодні вже проведено досить багато позитивних реформ для євроінтеграції України і дуже важливо захистити їх, не дозволити зупинити або й скасувати. Часом підвищеного ризику він назвав рік проведення президентських і парламентських виборів, коли популізм може перемогти здоровий глузд, або до влади можуть прийти сили, що не підтримують євроінтеграційні прагнення українців. Окрім того, на швидкість ухвалення необхідних на шляху до ЄС законів негативно впливає нездорова конкуренція між Верховною Радою і Кабміном, коли урядові законопроекти не знаходять підтримки в парламенті.

— Вже зроблено дуже багато кроків і дуже важливо, щоб ці кроки стали незворотними. Нас очікують великі випробування президентськими і парламентськими виборами.

Бураковський також зауважив, що сьогодні Україна не проводить роботу в деяких напрямках, що створить певні проблеми у середній і далекій перспективі. Зокрема, не відбувається формування національного пулу фахівців у різних сферах євроінтеграції (європейського права, євроринків). Окрім того, Україна не аналізує ефективність використання технічної допомоги, при тому, що наявна інституційна спроможність ефективно використовувати техдопомогу дуже низька.

Бураковський також наголосив на необхідності розуміння, в тому числі і європейськими партнерами, того, що євроінтеграція України має стати важливим елементом стимулювання розвитку і для самого Євросоюзу.

— Важливо, щоб євроінтеграція стала інструментом в розвитку проекту який називається Євросоюз, а не лише інструментом європеїзації України.

Зі свого боку голова представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі зазначив, що Україні необхідно пришвидшити процес створення Антикорупційного суду на принципах, узгоджених з Радою Європи. Активізувати боротьбу з корупцією важливо, зокрема тому, що корупція відлякує іноземних інвесторів, а відсутність інвестицій не дозволяє забезпечити економічне зростання на тому рівні, яке дозволяло б створювати потрібні робочі місця. На думку Мінгареллі, Україні необхідно досягти зростання на рівні 5 – 6% ВВП, що неможливо без залучення іноземних інвестицій.

—  Дуже важливо впровадити необхідні реформи у сфері верховенства права та боротьби з корупцією, тому що сьогодні економічне зростання в Україні становить 2,5% на рік, що недостатньо для створення робочих місць, необхідних для української молоді. Іноземні інвестори мають бути переконані, що в Україні поважають верховенство права, а для цього ви маєте продемонструвати готовність досягти більшого прогресу в боротьбі з корупцією.

Мінгареллі також зауважив, що для України дуже важлива консолідація політичних сил в цілому в проведенні реформ і зокрема в реалізації угоди про асоціацію. Зокрема він висловив сподівання, що український уряд і парламент знаходитимуть порозуміння в питанні просування найважливіших реформ.

Раніше повідомлялося, що у 2017 році Україна сконцентрується на євроінтеграції у сферах екології, митниці, транспорту і контролю якості харчових продуктів.

Продовження інтегрування України до Європейського союзу в квітні 2018 року підтримало 45,9% українців, тоді як два роки тому таких було 46,2%. При цьому число прихильників Митного союзу знизилося більш суттєво - з 11,6% до 8,9%.

QHA