БРЮССЕЛЬ (QHA) -

Лідер кримськотатарського народу, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв дав ексклюзивне інтерв'ю для незалежного білоруського телеканалу Белсат, в якому розповів про терор і страх, які насаджуються окупантами в анексованому Криму, і про багато іншого.

— Яка зараз ситуація в Криму?

— Як на окупованій території. Вона не поліпшується, з кожним днем ​​все гірше і гірше. Масштаби репресій збільшуються. Це і прогнозувалося, тому що цей окупаційний терористичний режим може триматися лише на страху і терорі. Це очікувалося. Для нас нічого дивного у цьому немає.

— Українські активісти говорять про десятки насильницьких викрадань кримських татар. Як виглядає ситуація з правами людини більш конкретно?

— Ми завжди порівнюємо окупований режим з колишнім радянським режимом. Є багато подібностей. Повна ліквідація усіх демократичних свобод, терор над думками людей. Але є й маленькі відмінності.

Скажімо, за радянської влади навіть у найпохмуріші сталінські часи людей потай не викрадали і не вбивали. Була процедура вбивства людей. Наприклад, трійки, суди. Звичайно вбивали, але намагалися робити це у рамках тих законів, які тоді існували.

Після окупації ми зіткнулися з такими явищем, коли люди просто зникали. На сьогодні зафіксовано 49 випадків викрадення людей. 19-м вдалося врятуватися і бігти на материкову частину України.

Шість трупів ми знайшли, зі слідами тортур. Декілька людей знайшли потім у тюрмах і таборах. Потім їх якось таємно судили далеко від своїх співвітчизників і родичів з політичних мотивів. 16 осіб вважаються зниклими безвісти, але за всіма ознаками їх теж немає у живих. Ці злочини організовує і здійснює ФСБ. У нас немає ніяких сумнівів.

Вони навіть використовують це як аргумент для тиску. Наприклад, під час допиту людини, коли та поводиться гідно, слідчий просто може сказати: А ти не боїшся, що завтра твої діти зникнуть? Чи не боїшся потрапити в число зниклих безвісти? Таке є.

Кількість тих, кого притягують до кримінальної відповідальності, з кожним днем ​​все збільшується. Обшуки стали повсякденним явищем. Напевно, на сьогодні понад 1000 обшуків. Щоправда, більшість з них, більше 95%, припадає на кримських татар. Що цікаво, вони теж відрізняються.

За радянської влади я теж піддавався обшукам 10–15 разів. Але хоча б була така процедура. Вони приходили, показували постанову суду або прокуратури, говорили: "У нас є інформація, що у вас вдома є радянська література, просимо видати її добровільно, інакше ми будемо проводити обшук". Щоправда, якщо щось і видавали, усе одно проводили обшук, але у них була така процедура. А зараз немає.

Просто заходять, ввалюються, оточують, усі в масках, ніяких документів ніхто не пред'являє, усіх на підлогу. І проводять обшуки з максимальним нанесенням матеріальних збитків. Навіть якщо двері відкриті, вони вважають за краще через паркан, щоб створити враження, що накрили якусь банду терористів. Насправді кажуть, що шукають заборонену літературу.

В Україні взагалі відвикли від терміну «заборонена література». Уже навіть незрозуміло, як можна забороняти літературу. Але у них величезний перелік книг та видань, які не можна читати, а якщо зберігаєш — це є злочином. Причому люди, які приходять з обшуком, вони самі не знають, що заборонено. Не можна ж запам'ятати п'ять–шість тисяч найменувань. Тому вони забирають те, що їм здається неправильним. І те, що написано не по-російськи, тому що не розуміють. Обов'язково забирають вміст комп'ютерів, диски. Останнім часом вже намітилися факти мародерства під час обшуків. Після обшуків зникають цінності...

— Чому такі репресії, таке особливе ставлення саме до кримських татар?

— Узагалі там піддаються репресіям усі, хто не підтримує окупацію. Причому, скажімо, для бізнесменів, які далекі від політики і думають «буду займатися бізнесом і мене не чіпатимуть» — теж помилка. Тому що, щоб займатися там бізнесом, треба щодня демонструвати свою лояльність путінському режиму.

Скажімо, затискають людину, не дають їй працювати, і тут же кажуть: візьми мікрофон, скажи що-небудь проти Меджлісу, і тоді у тебе все буде добре. Напевно, тому що більшість репресій припадає на кримських татар.

Скажімо з 1000 обшуків це 95%. Будинки, мечеті, школи кримських татар, хоча кримські татари становлять 13% населення півострова. Така ось диспропорція у зв'язку із тим, що кримські татари тотально не сприймають. Вони узагалі відкрито бойкотували референдум і відкрито заявляють, що не братимуть участі.

Ось якщо зараз взяти мікрофон і на вулиці у Сімферополі будете питати, як вам краще або гірше, ніж було за України, людина обов'язково скаже, що дуже добре стало, спасибі Путіну. Або спробує втекти від вашого питання, тому що сказати інше — вже сьогодні або завтра йому доведеться розмовляти з ФСБ.

Єдиний, хто може вам сказати, що він проти окупантів — це кримський татарин. Тому для росіян, для окупантів кримські татари звичайно перші вороги. Вони вже зрозуміли, що з кримськими татарами не домовляться. Вони вже намагалися. Перед так званим референдумом Путін особисто зі мною 45 хвилин розмовляв, розповідав, які ми будемо щасливі у складі Російської Федерації. Але отримав відповідь — швидко виводьте свої війська.

Вони вже зрозуміли, що домовленості не буде, і як можна швидше вони хочуть витіснити кримських татар. Ми постійно закликаємо наших співвітчизників увесь час залишатися на батьківщині, але коли у людей викрадають дітей і вбивають, у нас аргументів немає.

— Ви назвали вбивство, насильницьке викрадення, обшуки. Ситуація кримських татар в Криму дуже важка. Ми зараз у Європарламенті. На ваш погляд, Захід робить достатньо для поліпшення ситуації в Криму? Наскільки це питання є важливим для Заходу, на ваш погляд?

— У 2008 році, коли російські війська рухалися на Грузію, була російсько-грузинська війна, а потім це обговорювалося світовою спільнотою, Генеральною Асамблеєю ООН. Ніяких істотних заходів для захисту Грузії не було зроблено. Якби тоді у 2008 році проти цього агресора наклали хоча б ті санкції, які наклали після окупації Криму, може бути, окупації і не було б.

Слава Богу, що хоч зараз якось реагують. Нам, звичайно, хотілося б, щоб була більш тотальна ізоляція агресора. Сьогодні на конференції правильно говорили, що треба відключити світло, вигнати РФ з усіх цивілізованих міжнародних співтовариств. Але з цим труднощі, тому що у Росії досить ресурсів нафти, газодоларів, якими вони купують політиків і ЗМІ.

Вони будуть вмирати з голоду там в Росії, але гроші на пропаганду і озброєння у них завжди будуть. Ось це така унікальна країна. Тому тут, у Європарламенті, і навіть у Парламентській Асамблеї Ради Європи ми зустрічаємося з їхніми прихильниками. Вони під різним видом кажуть: "Давайте вести діалог, не можна ж, щоб така величезна країна була ізольована" ...

— Чи можливе тоді поліпшення ситуації, і за яких обставин Росія могла б деокупувати Крим? І чи можливо це взагалі?

— Коли Радянський Союз окупував Афганістан, були накладені санкції. Минуло 11 років, після чого Росія розпалася. У розпаді Радянського Союзу мали величезне значення ці санкції. Російська Федерація зараз не Радянський Союз навіть. Це вже не та імперія.

Тому Путіну надувати собі щоки, представляти себе наддержавою немає ніяких підстав. Комуністичний табір розбігся, цей табір вже на іншій стороні. Економіка Російської Федерації бувала трохи більше економіки Італії, однієї тільки Італії. У декілька разів менше, ніж одного штату Каліфорнія. Тому зараз Трамп, між іншим, знайшов хороший метод.

Гонка озброєнь призвела до краху Радянського Союзу. Вона призведе до розпаду Російської Федерації теж. Зараз як раз, по-моєму, адміністрація Трампа зайняла дуже правильну позицію. І, напевно, більше усіх на світі зраділи цим санкціям кримські татари, тому що вони уважно стежать, як світова спільнота реагує на те, що відбувається зараз в окупованому Криму. У ці дні виповнюється вже четверта річниця окупації Криму. Але для нас це не річниця. Для нас це тисяча чотириста тридцять один день окупації сьогодні. Ми рахуємо кожен день.

— Ви не можете повернутися додому, до цих пір вам заборонений в'їзд до Криму. Чи можливо, що тут теж щось зміниться?

— Це питання буде вирішене після питання деокупації. Вони не тільки не пускають мене, але навіть оголосили в розшук, порушили кримінальну справу, як ніби я зазіхаю на територіальну цілісність Російської Федерації. Що я незаконно намагався перейти російський кордон, хотів потрапити в Крим, і оголошують у міжнародний розшук. Є у них якась логіка? Якщо ви оголошуєте в розшук, так зніміть хоча б заборону на в'їзд. Я сам приїду до вас. І розшук, і заборона на в'їзд. Я думаю, що ми обов'язково повернемося, і обов'язково сподіваюся побачити Путіна, якщо його соратники не придушать, в Гаазькому трибуналі.

Джерело: Белсат

QHA