НЬЮ-ЙОРК (QHA) -

Член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель закликала Росію виконати проміжне рішення Міжнародного суду ООН і припинити переслідування кримських татар в окупованому Криму, а також зняти заборону на діяльність їх представницького органу — Меджлісу. Цю вимогу Гаяна Юксель озвучила у своєму виступі на 16-й сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів світу в Нью-Йорку.

— Ми звертаємо увагу Спеціального доповідача на проміжне рішення Міжнародного суду ООН у Гаазі, який зобов'язав Росію припинити утиски, переслідування і расову дискримінацію корінного народу — кримських татар — і відновити діяльність його представницького органу — Меджлісу.

Гаяна Юксель підкреслила, що протягом трьох років окупації Криму Росія проводить репресії щодо кримських татар, намагаючись залякати і роз'єднати їх, а також заглушити голос правди про те, що відбувається на півострові. На сьогодні 23 кримських татарина знаходяться в кримських в'язницях за безпідставними обвинуваченнями.

В якості одного з прикладів російських репресій вона розповіла історію заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза, який вже більше двох років перебуває в ув'язненні і звинувачується в організації масових заворушень, приводом для чого послужило участь Чийгоза в мирному мітингу проти окупації Криму 26 лютого 2014 року.

Також член Меджлісу нагадала, що тільки в минулому місяці російський суд майже вдвічі збільшив термін ув'язнення кримському татарину Руслану Зейтуллаєву: за надуманими звинуваченнями в екстремізмі він був засуджений до 12 років позбавлення волі. На знак протесту проти свавілля російської влади Зейтуллаєв оголошував голодування.

Крім цього, Гаяна Юксель звернула увагу присутніх на той факт, що в окупованому Криму чиниться тиск і на кримськотатарських адвокатів — Еміля Курбедінова, Едема Семедляєва та їхніх колег, які продовжують надавати юридичну допомогу політв'язням, які перебувають під катком репресій.

— Крим став не тільки півостровом страху, а й місцем, де були порушені статті Декларації ООН про права корінних народів, оскільки ми продовжуємо жити в умовах вимушеної ізоляції. Те, що корінні кримські татари в Криму мовчать, не означає, що вони погодилися з результатами так званого референдуму 16 березня 2014 року. Референдуму, легітимність якого так і не визнала Венеціанська комісія, враховуючи військову присутність під час його проведення і відсутність демократичного процесу, — підсумувала Гаяна Юксель.

Як повідомляло QHA, 19 квітня Міжнародний суд ООН за позовом України проти Російської Федерації підтримав вимогу України ввести попередні обмежувальні заходи відносно Росії за порушення Конвенції про расову дискримінацію для захисту національних меншин в анексованому Криму. Зокрема, суд зобов'язав РФ припинити утиски етнічних українців і кримських татар на півострові та зняти заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.

Як заявила представниця української сторони в Міжнародному суді ООН Олена Зеркаль, Україна очікує, що Росія невідкладно почне виконувати рішення суду, і закликає міжнародне співтовариство залучити РФ до відповідальності в разі його невиконання.

Однак російська сторона своєрідно зрозуміла рішення суду, заявивши, що не бачить в ньому вимоги відновити діяльність Меджлісу.

У той же час 45 країн — членів Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) підписали декларацію з вимогою до Росії виконати рішення Міжнародного суду ООН і відновити діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, а також припинити переслідування української мови в Криму.

QHA