КИЇВ (QHA) -

За чотири роки окупації Криму, Російська Федерація примусово видворила з півострова 2425 осіб, серед яких 1018 громадян України. Про це повідомив Роман Мартиновський, експерт ГО «Регіональний центр прав людини» сьогодні на брифінгу в УКМЦ, передає кореспондент QHA.

— За період з липня 2014 включно по травень 2018 року за порушення міграційних правил суди ухвалили 9548 рішень і з цієї кількості 2425 осіб були видворені з Криму. Йдеться як про громадян України — 1018 осіб, так і громадян 37 країн та 4 осіб без громадянства.

Правозахисники вважають, що політичні мотиви також присутні у процесі видворення з території Криму. За словами Мартиновського, російська політика колонізації Криму змушує окупантів до постійних пошуків шляхів зачистки цієї території.

У липні 2014 році запрацював новий механізм зачистки, який, у першу чергу, застосовують суди видворення за нібито порушення міграційних правил (оскільки РФ відліковує 90 днів з 18 березня 2014 року з моменту підписання так званого договору про приєднання Криму до РФ), після цього відповідні окупаційні органи в Криму почали складати протоколи і суди оголошували рішення про проведення депортації. Під примусове видворення начебто за порушення міграційних правил і потім депортацію, у першу чергу, потрапили нелояльні до окупаційного режиму українці й кримські татари. Він згадав справи видворених Сінавера Кадирова, Недіма Халілова, Костянтина Сизарєва.

— Такі видворення є воєнним злочином, вони грубо порушують ст 49 четвертої Женевської конвенції. Ми вбачаємо у цьому елементи військового злочину, відповідальність передбачена ст 8 Римського статуту. Зважаючи, що таке видворення має системний і масовий характер, є також відповідальність за ст 7 цього статуту.

Правозахисник нагадав, що на основі цих підстав у грудні 2017 року вони спільно із УГСПЛ і Прокуратурою АРК звернулися до Міжнародного кримінального суду щодо видворення 1513 осіб.

Значна кількість громадян видворяється у примусовому порядку, а це передбачає поміщення до міграційних центрів, які розташовані у Краснодарському краї, Ростовській області. В Криму таких центрів немає. Тобто, спочатку громадяни переміщуються на територію РФ до цих центрів і лише потім передаються владі України.

Заступник міністра юстиції України — Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина повідомив, що Мінюст подасть скаргу до ЄСПЛ з приводу масового примусового видворення громадян України з Криму.

— За нашою домовленістю з правозахисниками ми займемося оформленням цієї масової висилки громадян. І в подальшому ми подаватимемо ще один міждержавний позов до РФ.

Пізніше у бесіді з кореспондентом QHA Ліщина уточнив, що поки вирішується, в якій формі представлять таку скаргу ЄСПЛ: або як окремий міждержавний позов, або як доповнення до "кримської" справи, яка розглядається цим судом.

QHA повідомляло, що за 2017 рік маріонеткова влада Криму ухвалила рішення вислати з анексованого півострова 25 чоловік і більше 300 іноземцям заборонили туди в'їзд.

QHA