КИЇВ (QHA) -

Народний депутат України від партії БПП Світлана Заліщук, яка була одним із співавторів законопроекту «Про Антикорупційний суд» розповіла кореспонденту QHA про те, що чиновники-корупціонери повинні сидіти на лаві підсудних, а не в теплих кабінетах.

— З моєї точки зору це єдиний спосіб зробити так, щоб чиновники, за якими почалися розслідування в НАБУ, отримали свої вироки. Щоб ці справи не розсипалися в наших судах загальної інстанції, котрі досі залишилися такими, зазначила Заліщук.

На думку парламентаря, в Україні однозначно треба створювати незалежний Антикорупційний суд, де буде передбачена процедура набору незалежних суддів, на обрання яких не вплинуть депутати — Кононенко або Грановський. Крім того, треба істотно підняти зарплати майбутнім служителям правосуддя.

У законопроекті ми передбачили всі заходи безпеки для таких суддів і незалежний апарат секретаріату, в рамках якого не буде ризику витоку інформації, як це відбувається в багатьох інших судах, зазначила народний депутат.

За словами Світлани Заліщук, ні президент, ні прем'єр-міністр, ні генеральний прокурор України не підтримали створення Антикорупційного суду. Тому що вони добре розуміють, що якщо буде створений подібний інститут, то всі хабарники постануть перед судом.

— Ми не прив'язуємо суд до НАБУ, а прив'язуємо його до певної категорії справ вищих чиновників. Ми процедурно забезпечимо судовий процес, коли НАБУ не матиме жодного впливу на цей суд, адже суд буде незалежним, сказала Світлана Заліщук.

У свою чергу народний депутат від партії «Народний фронт» Вікторія Сюмар заявила, що потрібно дочекатися висновків Венеціанської комісії з приводу доцільності створення в Україні Антикорупційного суду.

— Наявну судову систему однозначно потрібно змінювати, оскільки відсутність суддів по факту це відсутність арбітрів, які гарантують базові права людини. І ніхто не може почуватися захищеним в країні, де відсутній чесний суд, зазначила народний депутат.

Вікторія Сюмар дотримується думки про те, що потрібно в кожному суді призначити суддів, які займалися б виключно корупційними питаннями. Зокрема, в кожному українському регіоні повинен бути свій антикорупційний суддя, а не тільки в Києві.

Лідер фракції «Самопоміч» Олег Березюк також підтримує створення Антикорупційного суду.

— Антикорупційний суд створюється не для того, щоб всіх судити, а для того, щоб взяти кілька десятків резонансних корупційних справ, де звинувачуються топові чиновники української держави, і провести абсолютно чесний судовий процес для винесення вироку. Тому створення такого суду має дві мети: перша створення інституту, якому довіряють, а друга підвищення довіри людей до держави, сказав Березюк.

Народний депутат зазначив, що необхідно карати тих людей, які обікрали державу, щоб іншим не кортіло.

У свою чергу, Україна може звернутися по допомогу до іноземних колег з відбору суддів, як це свого часу зробили для НАБУ.

Зараз всі суди під контролем олігархату, який крав і крастиме бюджетні гроші заради власного прибутку. Насправді Антикорупційний суд потрібен Петру Олексійовичу Порошенку, якщо він хоче бути президентом України і мати довіру людей. Тому треба або хотіти бути багатим, або хотіти бути лідером нації. Ці дві речі рідко поєднуються, хіба що у тиранів, але це ненадовго, вважає Олег Березюк.

Він упевнений, що чиновники, які виступають за створення антикорупційних палат при судах, де кожен суддя повинен стати антикорупційним, хочуть залишити все без змін.

Законопроект №6011 про Антикорупційні суди був зареєстрований у Верховній Раді в лютому групою народних депутатів від різних фракцій: Мустафою Найємом, Оксаною Сироїд, Світланою Заліщук, Єгором Соболєвим, Сергієм Лещенком, Іваном Крульком.

QHA