КИЇВ (QHA) -

Підготовлені робочою групою зміни до Х розділу Конституції України стосовно статусу Криму відповідають як очікуванням кримськотатарського народу, так і інтересам України як держави.

Таку думку в коментарі агентству QHA висловив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, коментуючи завершення сесії робочої групи і подальший їхній розгляд на Конституційній комісії.

Глава Меджлісу також зазначив, що остаточне ухвалення і затвердження цих змін сприятиме деокупації Криму.

— Текст готовий. У цілому підготовлені зміни, на моє переконання, повністю відповідають як очікуванням кримськотатарського народу, так і укріпленню української державності на кримській землі. Ухвалення цих змін також посилює позиції України щодо повернення Криму.

Водночас, Рефат Чубаров не коментував окремі положення з підготовлених змін, які оголосив президент України Петро Порошенко на траурному мітингу з нагоди депортації кримськотатарського народу 18 травня. Зокрема, звернула на себе увагу відмінність у назвах, які обговорюються. Так, Порошенко анонсував створення «Кримської автономії», тоді як обговорюється і варіант «Кримськотатарська національно-територіальна автономія».

За словами Чубарова, під час розгляду змін до Конституції на Конституційній комісії, обговорення продовжиться, а спірні питання, зокрема, назва автономії, вирішуватимуться шляхом голосування.

— Ми працюємо. Ми маємо намір скликати Конституційну комісію, будуть голосування щодо деяких принципових питань, скажімо, починаючи від назви автономії і завершуючи ще одним-двома моментами у цих змінах.

Як повідомляло QHA, минулого року робоча група почала розробку проекту змін до Х розділу Конституції України стосовно статусу Криму.

Не лише кримськотатарські, але й провідні українські політики відзначають важливість відновлення прав кримських татар як корінного народу в складі України. Також створення Кримськотатарської автономії розглядається як важливий елемент утвердження українського суверенітету не лише на півострові, але й загалом.

Наприклад, перший президент України Леонід Кравчук вважає створення кримськотатарської автономії після деокупації Криму відновленням історичної справедливості у відношенні корінного народу.

Варто також нагадати, що на думку багатьох політиків та експертів, саме відсутність Кримськотатарської автономії багато в чому сприяла окупації Криму Росією. Наприклад, лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв заявив, що кримськотатарська автономія ускладнила б анексію півострова. Оскільки кримські татари не були при владі, усі структури Криму на 90% виявилися колабораціоністськими.

Президент України Петро Порошенко вважає, що українська влада попередніх років недооцінила проукраїнський потенціал кримських татар і припустилася помилки, не врегулювавши статус корінного народу Криму. Зрештою, така ситуація багато у чому сприяла російській анексії півострова.

QHA