КИЇВ (QHA) -

Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз вважає, що великий резонанс «справи 26 лютого», тиск з боку української та міжнародної спільноти став основною причиною того, що окупаційний суд засудив фігурантів справи до умовних термінів.

Про це він сказав, коментуючи агентству QHA сьогоднішнє рішення підконтрольного Кремлю Центрального районного суду м. Сімферополя, який засудив Алі Асанова і Мустафу Дегерменджі до 4 років і 6 місяців умовно, Ескендера Емірвалієва до 3 років і 6 місяців умовно, а Арсена Юнусова і Ескендера Кантемірова до 4 років умовно. Усім підозрюваним дали випробувальний термін 3 роки.

— Від самого початку цього процесу був дуже великий резонанс. Дякую співвітчизникам, народу України, українській владі, міжнародному співтовариству. Думаю, вони (окупаційна влада — ред.) все ж таки піддалися зовнішньому тиску і були вимушені обмежитися таким способом покарання.

Ахтем Чийгоз, який минулого року отримав 8 років ув’язнення в рамках цієї справи, наголосив, що варто пам’ятати — учасників мітингу 26 лютого 2014 року окупанти судять за те, що вони виявились відданими своїй батьківщині, намагалися захистити суверенітет України в Криму. Коментуючи те, що оголошення вироку тричі переносилося, Чийгоз зазначив, що окупаційна влада могла б й надалі затягувати рішення, очікуючи, що спаде градус і увага до цього процесу, однак такі розрахунки на зниження уваги до «справи 26 лютого» не мали б під собою підстав. Адже українська сторона й надалі продовжувала б привертати увагу світової спільноти до цього судилища над українськими патріотами.

— 26 лютого — це день спротиву громадян України, день спротиву кримських татар — це дуже важлива подія в історії сучасної України. Це безпрецедентна справа — коли патріоти захищають свою батьківщину, а їх потім судять зрадники, намагаючись продемонструвати через цю справу всю свою ненависть і Україні, і спільноті в Криму, і кримським татарам.

Заступник глави Меджлісу нагадав, що окупаційна влада у рамках цієї справи вже завдала удару по її головним фігурантам: заборонила Меджліс кримськотатарського народу, змусила виїхати з Криму голову Меджліса Рефата Чубарова, оголосила вирок самому Чийгозу і також змусила його залишити Крим.

 Добре, що вони (окупанти) свою кровожерливість не стали далі реалізовувати. Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі — це мужні хлопці, вони відмовилися співпрацювати зі слідством, вони вистояли до кінця, хвала їм, я дуже радий, — емоційно коментує Чийгоз.

Разом з тим, Чийгоз зауважив, що сьогодні так званий суд за незначною відмінністю фактично підтвердив вимогу прокурора, а умовний термін у нинішніх кримських реаліях не можна розглядати як якесь пом’якшення. Оскільки під будь-яким реальним або надуманим приводом окупаційна влада може знову притягнути людину до відповідальності, людина лишається вразливою і залежною від примх окупанта. Говорячи про власну історію у цій справі, Чийгоз зазначив, що розглядав варіанти оголошення умовного покарання як спробу окупантів «посадити на гачок».

—  Сам факт, що вони (фігуранти справи) засуджені, може мати певні наслідки. Коли мені говорили про можливість умовного терміну, я говорив «мене на гачок садити не треба». Я не вважаю умовний термін якимось пом’якшенням. Адже фактично, у будь-який момент, порушивши певні норми, можеш починати відбувати з нуля увесь термін.

За словами Чийгоза, надалі фігуранти «справи 26 лютого» залишаться в Криму під наглядом, а через певний термін матимуть право подавати в суди для того, щоб з них зняли судимість.

Нагадаємо, "справа 26 лютого" — судовий процес, ініційований російською окупаційною владою в Криму проти кримських татар, які брали участь в мітингу 26 лютого 2014 року під стінами Верховної Ради Криму на підтримку територіальної цілісності України проти російської окупаційної армії.

У вересні 2017 року Ахтем Чийгоз був засуджений у рамках цієї справи до 8 років ув'язнення, але за місяць за сприяння президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана звільнений у рамках обміну на росіян.

QHA