КИЇВ (QHA) -

 

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на конференції делегатів Курултаю, яка розпочалася у Києві сьогодні, 12 листопада, зачитав звернення Президента України Петра Порошенка.

У зверненні йдеться про те, що окупаційна влада Криму навмисне створює таку ситуацію, коли бути кримським татарином, мати відношення до представницьких органів кримськотатарського народу стало практично кримінальним злочином.

— Після стількох років вигнання, повернувшись на Батьківщину, ваш народ зміг відродити функціонування своїх представницьких органів. Зараз агресор намагається, "придушивши" національні інститути, позбавити вас того, що дісталося кримськотатарському народу дорогою ціною. Думаю, Росія ще не зрозуміла, що її дії — утопічні. Поза сумнівом, кримськотатарський народ, окрім українського, підтримує вся світова спільнота. Це підтверджується рішеннями Генеральної Асамблеї ООН, європейськими інституціями. Міжнародний суд ООН вимагає негайно скасувати рішення про оголошення Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборону її діяльності. Але Росія продовжує ігнорувати таку вимогу, демонструючи неповагу до самого Суду. Але Москва має відчути силу міжнародного права, для цього Україна працює з міжнародними партнерами.

У заяві Президента йдеться, що на засіданні Третього Комітету Генеральної Асамблеї ООН розглянуть новий проект резолюції щодо Криму, де сповіщаються нові факти порушень прав людини на анексованому півострові.

Порошенко підкреслив, що робоча група підготувала пропозиції щодо внесення змін до Х розділу Конституції України, які мають закріпити право кримськотатарського народу на самовизначення у складі Української держави, з визначенням особливого статусу кримськотатарської національно-територіальної автономії як невід'ємної частини єдиної України.

— Я очікую, що найближчим часом Конституційна комісія розгляне проект змін і подасть мені на розгляд для подальшого внесення до парламенту. Ми всі розуміємо, що дискусія буде непростою, але зміни до Конституції щодо кримськотатарського народу необхідні Україні.

 

Сьогодні, 12 листопада, у Києві розпочалася конференція делегатів Курултаю кримськотатарського народу.

На конференції присутні посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель, заступник посла США в Україні Памела Тремонт, представники Євросоюзу, ООН, місії ОБСЄ в Україні, перший заступник секретаря РНБО Михайло Коваль, перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Юсуф Куркчі, заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар, народні депутати України Марія Іонова і Георгій Логвинський.

У 2018 році спливає термін повноважень делегатів Курултаю. У зв'язку із цим ухвалено рішення провести конференцію делегатів Курултаю на материковій Україні.

Курултай кримськотатарського народу — вищий представницький повноважний орган кримськотатарського народу, який ухвалює рішення щодо суспільно-політичного, економічного, культурного та релігійного життя народу. Термін повноважень складу Курултаю — 5 років.

QHA