ХАТАЙ (QHA) -

2 вересня в турецькому місті Хатай відбувся міжнародний турнір з боротьби Аба куреш. У змаганні, разом з місцевими спортсменами, взяли участь борці з 39 країн, у тому числі з Казахстану, Киргизстану, Башкортостану, Азербайджану. Серед присутніх також є спортсмени з окупованого Криму.

Учасники дев'ятого турніру Аба куреш змагалися в п'яти вагових категоріях — 60, 70, 80, 90 і 90+ кг.

Організатором турніру виступив мер міста Хатай Лютфі Саваш. Він заявив турецькому бюро QHA, що Аба куреш має п'ятитисячолітню історію, і ось уже дев'ять років проводяться міжнародні змагання з цього виду спорту.

— Вперше у змаганнях 9 років тому взяли участь представники лише чотирьох країн, сьогодні ця цифра дійшла до 39. Цей вид спорту зародився ще у Середній Азії, а сьогодні він поширений у Хатаї, Кахраманмараші, Газиантепі, Османійе.

Він також висловив надію, що у майбутньому Аба куреш стане олімпійським видом спорту.

Як повідомив співзасновник Кримської федерації національної боротьби куреш Сейдамет Яг'яєв, який прибув у Хатай, борці з Криму щорічно беруть участь в змаганнях.

— У минулому році ми посіли третє місце. Ми пишаємося представляти тут Крим, усім відомо, що відбувається там. На жаль, такі змагання в Криму не проводяться.

— Увесь світ має побачити кримських татар, ми тут змагаємося заради свого народу, — сказав борець з Криму Едем Салієв, який виступає у ваговій категорії 70 кг.

Кримчанин з Судака Осман Салієв, повідомив, що прибув на змагання з кримськотатарським прапором.

Як зазначив глава Національного олімпійського комітету, співголова турецької федерації боротьби Аба куреш Ібрагім Озтек, у світі налічується близько 40 національних федерацій з цього виду боротьби.

— Проводячи змагання, ми показуємо всьому світу свою культуру і традиції. Однак Аба куреш вже вийшов за рамки Хатаю і Туреччини. Сьогодні цей вид боротьби поширений в країнах Азії та Європи.

Чемпіонами змагань стали спортсмени з чотирьох країн.

Так, у ваговій категорії 60+ кг переміг Фатіх Оналан (Туреччина), 70+ кг — Ебрахім Валіян (Іран), 80+ кг — Заур Гагнідзе (Грузія), 90+ кг — Артем Зємляков (Білорусь), 90+ кг — Махмут Чаирчи (Туреччина).

Аба куреш — один з традиційних видів турецької боротьби гюреш. Являє собою боротьбу з довільними захопленнями за одяг і тіло суперника. Техніка багата різними прийомами з впливом ногами на ноги противника, кидками із захопленням за пояс і борцовську куртку, або одну ногу і пояс. Поєдинки незмінно проводяться під музичний супровід народних інструментів: барабана (давул) і духового інструменту (зурна).

QHA писало, що у Киргизстані 2 вересня стартували III Всесвітні ігри кочівників. У змаганнях взяли участь спортсмени з 80 країн світу.

QHA