КИЇВ (QHA) -

17 квітня 1938 року вважається чорним днем ​​в історії кримськотатарського народу.

Протягом трьох днів кати НКВС розстріляли 36 найяскравіших кримськотатарських громадських діячів, вчених і представників політичної еліти. Перед розстрілом чекісти провели «судові засідання», які тривали не довше 20 хвилин.

Усі представники інтелігенції проходили по кримінальних справах як зрадники батьківщини і ставленики антирадянського режиму. Їх звинувачували у шпигунстві та націоналізмі.

Підготовка до репресій розпочалася ще у 1936 році, коли заарештували письменника Джафера Гафарова, а потім вченого і поета Бекіра Чобан-Заде.

Сталінські репресії були черговою спробою комуністичного режиму позбавити голосу кримськотатарський народ.

До цих пір більшість даних про ті часи засекречені і не встановлено, скільки за три дні загинуло представників кримськотатарської інтелігенції і де поховані їхні тіла.

Серед розстріляних були громадський діяч, письменник, голова Першого Курултаю кримськотатарського народу Асан Сабрі Айвазов, письменник, педагог Осман Акчокракли, перший директор Бахчисарайського палацу-музею, етнограф Усеін Боданінський, мовознавець і педагог Яг'я Байрашевський, колишній нарком землеробства Сулейман Ідрісов, поет і філолог Абдулла Лятіф-заде, редактор, публіцист, громадський діяч Мамут Недім, голова Кримського уряду 1929 — 1937 рр. Абдураім Самедінов, голова Центрального виконавчого комітету Кримської АРСР Ільяс Тархан та багато інших.

Щорічно до російської окупації в Криму проводили молебень у пам'ять про загиблих 17 квітня 1938 року представників кримськотатарської інтелігенції.

QHA