СІМФЕРОПОЛЬ / АК'МЕСДЖИТ (QHA) -

Сьогодні, 2 січня, виповнюється рівно 40 днів від дня загибелі ветерана кримськотатарського національного руху, патріота свого народу Веджіє Кашка.

У зв'язку з цим в Криму пройшов молебень по легендарній жінці.

Сьогодні ім'я Веджіє Кашка стоїть в одному ряду з такими людьми як Юрій Щекочихін, Олександр Литвиненко, Анна Політковська, Сергій Магнітський, Борис Нємцов, Павло Шеремет і багатьма іншими, які були вбиті, кажучи правду про злочини Путіна.


23 листопада 2017 року Кашка, разом з деякими кримськотатарськими активістами, включаючи Бекіра Дегерменджі, Асана Чапуха і Казима Аметова, перебувала у кафе міста Сімферополя — головному місті окупованого Росією кримського півострова.

Активісти прибули в кафе, щоб допомогти жінці вирішити фінансові проблеми, вона позичила гроші громадянину Туреччини, який не повертав їй борг. Однак у кафе прибули озброєні агенти ФСБ, які зірвали зустріч. За сценарієм російських спецслужб, вони нібито мали заарештувати кримських татар за "вимагання".

Під час обшуків, затримання, Кашка відчула нездужання, була госпіталізована, і померла у лікарні. Російська окупаційна влада пояснила її смерть "стресом", який вона пережила, але не визнала, що стрес стався внаслідок жорстокого поводження з боку російських сил державної безпеки.

Кашка на собі випробувала весь тягар, що випав на долю її народу.

Коли вона була дитиною, НКВД за наказом радянського диктатора Йосипа Сталіна відправив її та весь кримськотатарський народ у Центральну Азію, вбиваючи всіх, хто чинив опір. Кашка провела більшу частину свого дорослого життя, переконуючи чиновників брежнєвської епохи дозволити її народу повернутися у свої рідні краї.

Після «секретної промови» Хрущова, де вину за злочини радянської держави переклали на померлого Сталіна, депортовані кримські татари почали агітувати за право повернутися до своїх домівок. Кашка та її родина повернулися до Криму 1969 року, але дискримінація і переслідування татар були далекі від завершення.

Землі і будинки кримських татар почали заселяти росіянами, які швидко стали опорою репресивної радянської влади. Зроблено це було для того, щоб татари повільно поверталися на свою Батьківщину. 1974 року радянська влада знову спробували вигнати Веджіє Кашка, її чоловіка Бекіра та їхніх чотирьох дітей зі свого дому. У відповідь вона написала звернення до Москви.

Тільки після того, як втрутився легендарний радянський дисидент Андрій Сахаров, сім'ї Кашка дозволили залишитися у Криму.

Кашка навіть у похилому віці продовжувала боротьбу за свободу Криму і після анексії своєї Батьківщини російськими окупантами 2014 року.

На її похорон прийшли 5 тисяч кримських татар.

Про неї говорять з гордістю і повагою її друзі, активісти і всі ті, хто хоч трохи знав про цю легендарну жінку.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу, голова Всесвітнього конгресу кримських татар, народний депутат Рефат Чубаров у перший же день загибелі Кашка назвав її смерть убивством.

— ФСБ організувала чергові облави і погроми, застосовуючи ще нові методи провокацій. Можливо, будуть арешти. Гібридна війна за право гідно жити на батьківщині триває. Ненасильницька боротьба кримськотатарського народу за свої права і свободи це наш внесок у відновлення територіальної цілісності України, повідомив він.

Пізніше МЗС України висловило співчуття у зв'язку зі смертю Веджіє Кашка.

Веджіє Кашка була легендарною жінкою, і відчайдушно боролася за повернення і мирне життя кримськотатарського народу на своїй землі, сказав Інджия Боуман, кримський татарин і президент Міжнародного комітету по Криму.

Через день прокуратура Автономної Республіки Крим порушила кримінальне провадження за фактами проведення незаконних обшуків, затримань активістів та смерті Веджіє Кашка.

QHA підготувало відео про життя і боротьбу ветерана кримськотатарського національного руху під назвою "Веджіє Кашка — символ боротьби кримських татар"

QHA