КИЇВ (QHA) -

Зв'язок третього покоління став доступним українцям з великим запізненням, тільки у 2015 році, тоді як у всьому світі вже давно існувала швидкісна мобільна мережа. Україну обігнали навіть Ірак, Сирія та Північна Корея. Тоді оператори пояснювали феномен відсутністю дозволу на покриття всієї території України.

З появою 3G технології збільшилася швидкість бездротової мережі, з'явилася можливість швидко завантажувати мультимедійні файли. Тоді, у порівнянні з 2G, це здавалося справжнім проривом у сфері зв'язку.

Сьогодні ж більш актуальне нововведення — 4G, з яким в Україні справи йдуть набагато краще. Адже 4 липня Кабінет міністрів України прийняв умови введення системи зв'язку четвертого покоління.

Очікується, що у цьому році відбудеться тендер з продажу ліцензій, після чого мобільні оператори впровадять в Україні стандарт 4G.

— Я радий, що спроби окремих політиків зірвати процес впровадження інновацій в Україні не вдалися, — пише у Фейсбуці глава комітету з питань зв'язку та інформатизації Олександр Данченко.

Як повідомляє глава Національної комісії регулювання зв'язку та інформатизації Олександр Животовський, до жовтня 2017 року очікується аукціон з продажу ліцензії, початкова вартість якої складе близько 6,3 млрд грн.

— Ліцензія повинна продаватися за обґрунтованою ціною. Єдиний спосіб обґрунтувати ціну — провести продаж через відкритий тендер. Він буде стимулювати подальші інвестиції в Україну, — говорить глава НКРЗІ.

У цьому році в конкурсі на 4G візьмуть участь 7 операторів, троє з них — Lifecell, Vodafone і Київстар. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман проведе нараду з усіма зацікавленими сторонами, щоб оцінити наявність можливих корупційних ризиків у постанові, необхідній для проведення тендерів на впровадження зв'язку 4G.

— Потрібно зрозуміти, чи не буде тих проблем, які були раніше. Все повинно було публічно, відкрито та якісно, ​​а найголовніше — конкурентно. Щоб не підігравати тим, хто потім захоче в ручному режимі все перерозподілити,—- підкреслює прем'єр-міністр.

Технологія 4G — це поліпшена в десятки разів швидкість передачі, посилення якості голосового зв'язку, але, у той же час, дуже дороге задоволення для України. Щоб покрити всю країну зв'язком четвертого покоління, необхідне у 2-4 рази дорожче обладнання, ніж для 3G.

Любителі сучасних ігор і VR-реальності зрадіють 4G найбільше — якісне підключення до мережі інтернет дозволить комфортно використовувати найостанніші IT-новинки. З попереднім зв'язком це було менш доступно.

Сьогодні територія України покрита 3G-зв'язком на 90%. Поки мережа не пошириться у всіх обласних центрах, оператори не зможуть реалізувати 4G в Україні. На здійснення задуманого потрібно як мінімум два роки, вважає фахівець у сфері IT Герман Богапов. Також у більшості користувачів смартфони не підтримують технологію LTE — основу для 4G.

— За 2 роки, за оптимістичними прогнозами, проведуть конкурс для операторів на ліцензію частот 2,6 ГГц і 1,8 ГГц. Впровадження 4G реальне, якщо не затягувати з цим і внести до закону технологічну нейтральність. Держава повинна йти назустріч операторам, від цього виграють усі,—- говорить Герман Богапов.

А в той час, поки українці готуються до четвертого покоління зв'язку, весь світ вдосконалює швидкість передачі даних. Наймодернізованою в сфері комунікацій стала Азія. У наступному році на зимових Олімпійських іграх Південна Корея запустить у Пхенчхані тестову 5G-мережу. А у 2020 році на літніх Олімпійських іграх це зроблять у Токіо.

Так чи можна сказати, що Україна не відстає в IT-індустрії від світових лідерів, якщо, за оптимістичними розрахунками, 4G реалізують через 2 роки? Поки це так. Хоча Азію нам не наздогнати, ігнорувати сучасні технології не варто. Навпаки, потрібно сприяти їх прогресивному розвитку в нашій країні.

Ганна Зущик

QHA