КИЇВ (QHA) -

В Україні відзначають 71-у річницю операції «Вісла» — акту геноциду, вчиненого польськими властями і комуністами щодо українців.

Наприкінці квітня 1947 року розпочалася насильницька депортація українського населення з так званого «Закерзоння» — етнічних українських територій Підляшшя, Холмщини, Надсяння, Лемківщини. Ці землі після 1945 року були подаровані радянською владою Польщі щоб задобрити польське керівництво, яке пам'ятало пакт Молотова — Ріббентропа 1939 року щодо розділу своєї країни між СРСР і Німеччиною.

Офіційною причиною було названо те, що ці землі були базою для діяльності Української повстанської армії, солдати якої боролися проти польських і російських окупантів.

20 тисяч польських військових, оточивши щільним кільцем села південно-східних та східних воєводств, протягом 3 місяців чинили злочин з вигнання 150 тисяч українців.

Поляки вбивали усіх, хто відмовлявся залишати свої рідні оселі, включаючи дітей.

Більшість сіл, таких як Устрики, Горішні, Ветляна, Стрібовіська, Гільське, Криве, Кобильська, Явірец, Бук, Присліп були повністю спалені, а решта урядовим декретом від 27 серпня 1949 року перейшли у володіння польських селян, які часто заселялися в будинку вигнаних зі своєї землі українців.

Частину українців переселили до СРСР, радянське керівництво відмовило їм у праві жити у довколишніх областях і відправило вглиб території країни (Середня Азія і Сибір), частину ж розселили на території Польщі з урахуванням того, щоб частина українців у населенні того чи іншого краю не перевищувала 10%. При цьому українцям забороняли жити у припортових містах і курортних зонах. Знаючи любов українців до землеробства, нашим співвітчизникам давали найменш придатні для життя землі.

Операція «Вісла» стала одним із символів геноциду українців у ХХ столітті нарівні з голодоморами, пацифікацією і репресіями з боку окупантів.

Нагадаємо, сьогодні також виповнюється сто років від дня, коли кораблі Чорноморського флоту підняли український прапор на знак підпорядкування Українській Народній Республіці.

QHA