КИЇВ (QHA) -

В українському представництві Міжнародної організації з міграції у вівторок пройшла презентація та обговорення результатів дослідження «Торгівля чоловіками з метою трудової експлуатації: Україна, Республіка Молдова, Республіка Білорусь».

Дане дослідження було проведене на замовлення Міжнародної організації з міграції (МОМ) та фінансувалося МЗС Норвегії, інформує кореспондент QHA.

— Аналіз показав, що ризики, пов'язані з попаданням у ситуацію торгівлі людьми, не залежать від рівня освіти та місця проживання. Більше половини опитаних чоловіків, які постраждали від торгівлі людьми та отримали допомогу від МОМ в Україні, Білорусі та Молдові, мають професійно-технічну освіту, 24% мають вищу освіту, 71% проживає в містах, — відзначили представники МОМ.

Експерти розповіли, що у 2010-2015 роках представництва МОМ в Україні, Білорусі та Молдові надали допомогу 3330 чоловікам, які постраждали від трудової експлуатації. Найбільша кількість потерпілих, а саме — 2417 чоловік, були з України, також зафіксовано 774 постраждалих з Білорусі та 139 — з Молдови.

В Україні та Білорусі з 2012 року число ідентифікованих МОМ чоловіків, постраждалих від торгівлі людьми, більше, ніж кількість жінок.

— Кількість чоловіків, які постраждали від торгівлі людьми в регіоні, може бути значно більшою, оскільки багато хто з них не звертається за допомогою, — говорить Манфред Профазі, голова представництва МОМ в Україні.

— Метою проведеного дослідження було оцінити ситуацію з торгівлею чоловіками в Україні, Білорусі та Молдові для того, щоб у подальшому краще протидіяти цьому виду сучасного рабства, — повідомили експерти МОМ.

Дослідження показує, що головний фактор, який штовхає чоловіків із цих країн приймати сумнівні пропозиції роботи, — це тенденція закриття заводів, де колись працювала значна частина працездатного місцевого населення.

Іншим фактором є відчутна різниця в оплаті на місцевому ринку праці та в Російській Федерації, яка залишається основною країною призначення потерпілих від торгівлі людьми з України, Білорусі та Молдови. Зокрема, про це свідчить той факт, що 80% представлених у дослідженні випадків експлуатації мали місце саме на території Росії.

Більше половини чоловіків, постраждалих від торгівлі людьми, яких опитала МОМ, експлуатувалися у сфері будівництва. Одна п'ята частина респондентів працювала в сільськогосподарському секторі — у теплицях і на сезонному зборі овочів і фруктів (в Україні та Білорусі), а також на пасовищах (у Молдові).

Більшість респондентів (78%) вказали, що їх експлуатували тільки один раз, 14% респондентів постраждали двічі, а 8% заявили, що їх експлуатували тричі. Один із п'яти респондентів стверджував, що готовий знову залишити будинок, якщо йому пообіцяють роботу, проте на цей раз в іншій країні, а не в тій державі, де він піддався експлуатації.

Основним джерелом інформації про роботу, яка закінчилася експлуатацією, були родичі, друзі та знайомі потерпілих чоловіків.

— Оскільки чоловіки дізнаються про сумнівну роботі від друзів або випадкових знайомих, то вони не дуже ретельно перевіряють інформацію про умови праці, — пояснює керівник Школи соціальної роботи Національного університету «Києво-Могилянська академія» Наталя Гусак.

Результати дослідження показують, що для попередження випадків торгівлі людьми необхідно проводити масштабні кампанії, орієнтовані на чоловіків як на основну групу ризику. Кампанії повинні бути спрямовані на підвищення обізнаності українців про свої права, особливості перетину кордону, вимоги до роботи в країні призначення і заходи безпеки, яких необхідно дотримуватися перед поїздкою, щоб не потрапити до пастки торгівців людьми.

ФОТО: QHA, інтернет

QHA