КИЇВ (QHA) -

Окупанти вважають досягненням те, що вперше за 300 років замінюється черепиця Великої ханської мечеті у палаці кримських ханів у Бахчисараї, заявив в ефірі Громадського радіо кримськотатарський громадський діяч, архітектор Едем Дудаков.

Він зазначив, що ніякої потреби в ремонті даху не було.

— Я досліджував стан даху наприкінці 2015 — початку 2016 рр. Він був досить стійкий, — зазначив він.

За його словами, таке зневажливе ставлення до історії кримськотатарського народу не піддається логіці.

— Зараз вони закінчують встановлення іспанської черепиці. Думаю, днів п'ять і закінчать. Усе це я демонстрував на конференції в Анкарі. Там були вчені, тюркологи, які були дуже зацікавлені. Зокрема Ніколь Феррарі, тюрколог з Італії, яка працювала у 2008 — 2009 рр. в Ханському палаці. Звичайно, це вразило усіх, багато хто був шокований. Але Росія цим захоплюється. Чомусь ТАСС видав інформацію, що «вперше за триста років на Ханській мечеті замінили черепицю». Усе подається таким чином, як ніби це якесь досягнення. Насправді, це підкреслює те, про що ми говоримо: немає ніякої реставрації, а роботи тривають на швидку руку, — пояснив він.

Дудаков також зазначив, що реставраційні роботи не проводяться взимку, як у випадку з палацом у Бахчисараї. Експерт упевнений, що якщо і проводити реставрацію, то тільки влітку.

— Сталося те, що сталося. Чомусь дах розбирався взимку. Це спричинило дуже серйозні наслідки. Навіть тимчасові споруди над Ханською мечеттю були зведені, — зазначив він.

Дудаков зазначив, що стіни ввібрали у себе величезну кількість вологи, внаслідок чого один за одним губляться розписи, зроблені видатним кримськотатарським майстром ХVІІІ століття.

— Вони зробили дуже незрозумілі речі, далекі від реставрації. Коли аналізуєш, чому це сталося, то приходиш до висновку, що було якесь політичне замовлення зверху, яким скористалася місцева влада і завела туди потрібних підрядників — недосвідчених підрядників, — сказав він.

Говорячи про підрядників, які проводять роботу, Дудаков повідомив, що вони не мають досвіду в реставраційних роботах і за надзвичайно короткий термін виграли тендер на проведення робіт.

— Генеральний підрядник — «АТТА-Груп». Ліцензію на реставраційні роботи компанія отримала наприкінці 2013 року, а у 2016 році вже отримала роботи на пам'ятнику XVI — XVII ст. Це нонсенс. Потрібен певний досвід роботи. Вони ніколи не працювали в архітектурному середовищі Криму. А твердження про те, що вони пройшли якесь стажування в казанській мечеті, такі безглузді! Напевно, вони виходять з того, що там татари — тут татари. Це все одно, що казати про єдиний архітектурний стиль слов'ян, якого немає, — зазначив він.

Раніше муфтій Духовного управління АР Крим Айдер Рустемов повідомив, що так звана реставрація Ханського палацу в окупованому Криму в Бахчисараї з боку окупаційної влади є варварством.

QHA