КИЇВ (QHA) -

Трагічній даті в новітній історії України – 26 лютого, коли російська окупаційна влада захопила батьківщину кримських татар, – Крим, передує ще одна, не менш важлива, хоч і така, здавалося б, далека для нас дата  – 23 лютого. Саме цього дня у 1918 році більшовики після довгих катувань розстріляли Номана Челебіджихана – кримськотатарського політика та громадського діяча, духовного лідера кримських татар, засновника Кримської Народної Республіки та автора слів Гімну кримськотатарського народу.

Ім’я Номана Челебіджихана несправедливо забуте сучасниками, що пояснюється навмисним замовчуванням під час панування радянської влади не лише особистостей провідників національно-визвольних рухів кримських татар, а й самої боротьби за самовизначення. Однак для самих кримських татар постать цього видатного діяча асоціюється з кримськотатарським відродженням.

Зліва направо: Сеїджеліль Хаттатов, Асан Сабрі Айвазов, Номан Челебіджихан, Джафер Сейдамет (Бахчисарай, 1917 рік)

Номан Челебіджихан прожив коротке, проте яскраве життя. Народився він у 1885 році в селі Буюксонак поблизу Джанкоя в сім'ї великого землевласника. Він з відзнакою закінчив богословський та юридичний факультети Стамбульського університету й навчався в інституті психоневрології в Санкт-Петербурзі.

Під час навчання в Туреччині Челебіджихан всіляко згуртовував навколо себе студентську молодь, наголошуючи на тому, що головним їх завданням є турбота про рідну землю. Разом із однодумцями в 1909 році він створив таємну організацію «Ватан» (у перекладі з кримськотатарського «батьківщина» – Ред.), куди ввійшли Джафер Сейдамет та Абібулла Одабаш, котрі також зіграли надважливу роль в історії Криму. Саме досвід,отриманий під час керування організації «Ватан», допоміг згодом Челебіджихану створити політичну партію «Міллі Фірка» («Національна партія»).

Згодом молодий діяч повернувся до Криму, де вступив до лав учасників національного руху. У березні 1917 року Челебіджихана обирають головою Всекримського Мусульманського виконкому та першим муфтієм мусульман Криму, Литви, Польщі та Білорусі. Того ж року, у листопаді, відбувся перший Курултай кримськотатарського народу, який був організований Н. Челебіджиханом та його соратниками.

З'їзд мусульман, 1917 р.

Челебіджихан виступав за благополуччя та розвиток всіх народів, що проживали на Кримському півострові.

— Челебіджіхан мріяв про конфедерацію. Це той державний устрій, який би дозволив Криму бути тим, чим є нині Швейцарія, – абсолютно комфортна країна, де все – для людей. Я впевнена, що якби тоді у Челебіджихана та його соратників все вийшло, то ми жили б і в іншій Україні, і,зрозуміло, в іншому Криму, – розповідає історик Гульнара Бекірова.

Окрім того, Челебіджихан після обрання муфтієм запровадив новації, позбавивши чадри кримськотатарських жінок, що викликало незадоволення консерваторів.

Створивши партію «Міллі Фірка» («Національна партія»), Челебіджихан прагнув перетворити її на найбільш впливову силу в Криму. Він загорівся ідеєю створити кримськотатарське збройне формування, що йому і вдалося. Так був створений 1-й кримськотатарський батальйон...

Мусульманський корпус

23 червня 1917 року Номан Челебіджихан був заарештований Севастопольською контррозвідкою, проте невдовзі був звільнений, оскільки  кримські татари висловили протест на захист свого лідера, поставивши під зверненням 5 тисяч підписів.

А вже 1 листопада збирається перший Курултай, на якому Челебіджихан оголосив про створення Народної Республіки Крим і була прийнята Конституція.

Курултай 1917 року

Проте планам не вдалось здійснитися. Більшовики у Криму перейшли у наступ. 26 січня 1918 року Челебіджихана арештували в Сімферополі, захопленому червоногвардійцями. Згодом його перевели до Севастополя, де утримувли протягом місяця. А 23 лютого вночі команда матросів напала на в’язницю. Вони вивела Челебіджихана, знущалися та піддавали тортурам, а потім розстріляли, викинувши тіло до Чорного моря. Провіднику кримськотатарського народу було лише 33 роки... Проте Челебіджихан ніколи не сумнівався у правильності вибору шляху й казав: «Біди і страждання вчать нас ще глибше розуміти, наскільки велика і безцінна свобода».

На думку історика Сергія Громенка, феномен Номана Челебіджихана в історії кримськотатарського народу полягає в тому, що саме цьому видатному державному діячу вдалося створити кримськотатарську політичну націю.

— Номан Челебіджихан – це такий собі Прометей кримськотатарського народу, який завдяки поєднанню політичних і релігійних знань, власної харизми намагався втілити в життя один із найзаповітніших мрій кожного народу – шлях до державності. Його дітище – Кримська Народна Республіка — загинула в боротьбі з більшовиками, але, незважаючи на це, Челебіджихан доклав зусиль до того, аби перетворити кримських татар на політичну націю, і навіть більше – віддав життя за цю ідею, – каже історик.

Громенко зазначає, що найголовнішим завданням на сьогодні є повернення в публічний дискурс ім’я Номана Челебіджихана не тільки як кримськотатарського, а й загальнокримського діяча. На його думку, не зважаючи на те, що речей видатного кримського татарина залишилось небагато, необхідно створити музей імені Челебіджихана або ж присвячений національному руху кримських татар.

У 1944 році тоталітарна радянська влада зробила все можливе, щоб знищити кримськотатарський народ, проте через багато десятиліть він повернуся до рідного Криму. Сьогодні російська влада продовжує політику винищення народу в Криму, окупувавши його. Проте, як писав сам Номан Челебіджихан: «Вони можуть піддати вогню весь наш край і зруйнувати все наше майно, але їм не вдасться знищити віру кримчан».

Через 99 років після трагічної загибелі видатного діяча ці слова й досі залишаються актуальними.

Ольга Волинець

ФОТО: Інтернет

QHA