КИЇВ (QHA) -

Бойовики так званої «ЛНР» відмовились допомогти в пересуванні 80-літньому інваліду біля КПВВ «Станиця Луганська». Про це повідомляється в звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, спостерігачам якої довелось не лише стати свідками інциденту, але й врешті-решт самим надати допомогу літнім людям.

Згідно з повідомленням місії, літнє подружжя направлялось з підконтрольної Україні території в бік КПВВ на підконтрольній бойовикам «ЛНР» території. Спочатку літнього чоловіка супроводжували двоє співробітники української ДСНС. Однак, дійшовши до лінії розмежування, вони змушені були повернути назад. Літні люди звернулись до СММ ОБСЄ з проханням про допомогу в подальшому пересуванні.

Ось як змальовується подальша ситуація в звіті СММ:

— Спостерігачі бачили, як два чоловіки в уніформі Державної служби з надзвичайних ситуацій супроводжували чоловіка з обмеженими можливостями (віком приблизно 80 років, який був разом зі своєю дружиною віком орієнтовно 75 років) у напрямку КПВВ із підконтрольного «ЛНР» боку, розташованого на південь від мосту. Чоловіки залишили його разом з дружиною на відстані приблизно 500 м від КПВВ із підконтрольного «ЛНР» боку. Подружжя звернулося до СММ за допомогою, а спостерігачі, у свою чергу, звернулися до працівників швидкої допомоги, які стояла поряд з КПВВ із підконтрольного «ЛНР» боку, до представників Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), які перебували в пункті МКЧХ із непідконтрольного урядові боку моста, а також до членів «ЛНР». Однак інвалідних візків там не було і ніхто не запропонував свою допомогу. Тому спостерігачі за допомогою вантажного візка перевезли чоловіка через міст у південному напрямку.


Черги поблизу Станиці Луганської. Фото СММ ОБСЄ, травень 2016. За рік ситуація не змінилась

У звіті також вказується на те, що на КПВВ у районі Станиці Луганської зафіксовані великі черги: з підконтрольного уряду боку на північ від мосту черга складала близько 900 осіб, які прямували до підконтрольних уряду районів, і близько 300 осіб, що рухалися у протилежному напрямку. На КПВВ із підконтрольного «ЛНР» боку на південь від мосту в черзі стояли близько 600 пішоходів, які прямували в напрямку підконтрольних уряду районів, водночас у протилежному напрямку стояла черга із 15 осіб.

До речі, великі черги на в’їзд до підконтрольної уряду території – від 1000 до 2000 осіб СММ ОБСЄ фіксувала у районі КПВВ біля Станиці Луганської впродовж всього останнього тижня.

Великий потік людей через це КПВВ фіксує і Державна прикордонна служба України: за її даними, у той день, коли стався зафіксований СММ інцидент, через КПВВ «Станиця Луганська» лінію розмежування перетнули  8035 осіб.

Довідка. Вздовж лінії розмежування на Донбасі функціонує 5 контрольних пунктів в'їзду-виїзду: «Майорське», «Мар’їнка», «Новотроїцьке», «Гнутове», «Станиця Луганська». Чотири з них розташовані на території Донецької області та слугують для перетину лінії як пішоходами, так і автомобільним транспортом. КПВВ «Станиця Луганська» розташований на Луганщині і є винятково пішохідним.

Про перезавантаженість єдиного на Луганщині КПВВ «Станиця Луганська» і неприйнятні, небезпечні умови пересування через зруйнований міст для цивільних осіб говориться вже не один місяць як представниками України, так і представниками СММ ОБСЄ. За даними української сторони, КПВВ "Станиця Луганська" щоденно перетинає в 4 рази більше людей, аніж це передбачено його пропускною спроможністю – близько 8 тисяч при запланованому навантаженні в 1,5 тисячі.

Однак розвантажити це КППВ досі не вдається: бойовики вже другий рік гальмують відкриття ще одного КПВВ на Луганщині —  у «Золотому», хоча з українського боку всі необхідні роботи для його відкриття проведені. Водночас СММ ОБСЄ зазначає, що з боку бойовиків не видно ніяких робіт, які б свідчили про наміри відкрити КПВВ.

Крім того, міст між КПВВ поблизу Станиці Луганської вже давно зруйнований, замість нього побудовані дерев’яні сходи і настили, які дуже ускладнюють пересування людей. Але відбудовувати зруйнований міст сторони не вбачають доцільним через постійні обстріли цього району з боку «ЛНР», а також з міркувань безпеки – аби не полегшити таким чином протилежній стороні військових пересувань у разі наміру перетнути лінію розмежування для зайняття територій.

ФОТО: архів СММ ОБСЄ

QHA