КИЇВ (QHA) -

На шахті «Юнком», що розташована неподалік Донецька на непідконтрольній уряду території, з 14 квітня будуть відключені насоси і розпочнеться її затоплення. Чи може це спровокувати витік радіації із захороненої у шахті ядерної капсули — наразі невідомо.

Про це працівники шахти повідомили спостерігачам Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, йдеться у звіті СММ.

— За словами працівників шахти «Юнком» у селищі Бунге (кол. Юнокомунарівськ, непідконтрольний урядові), деякі насоси шахти будуть відключені орієнтовно 14 квітня, і тому шахта поступово буде затоплена. (У 1979 році, за повідомленнями, в облаштованій у шахті капсулі підірвали ядерний заряд). За словами працівників шахти, не зрозуміло, як ймовірні витоки або зростання тиску внаслідок затоплення стовбуру шахти можуть загрожувати цілісності капсули.

Окрім того, заступник головного інженера і троє інших осіб (чоловік та дві жінки) повідомили, що нинішній стан капсули невідомий, і не зрозуміло, як ймовірні витоки або зростання тиску внаслідок затоплення стовбуру шахти можуть вплинути на цілісність капсули, повідомляють у СММ.

Довідково. До 1979 року на шахті «Юнком» мала місце максимальна у Центральному Донбасі частота раптових викидів вугілля і газу та викидів породи і газу. 16 вересня 1979 року на східному крилі шахти «Юнком» на глибині 903 м підірвали ядерний заряд потужністю 0,2 – 0,3 Кт тротилового еквіваленту. Мета вибуху — зниження напруги у гірничому масиві, що врешті-решт мало підвищити безпеку відпрацювання вугільних пластів.

Екологи неодноразово висловлювали занепокоєння, що затоплення шахти «Юнком», де здійснено атомно-вибуховий експеримент «Кліваж», може призвести до радіоактивного забруднення підземних вод.

Раніше повідомлялося, що у регіоні конфлікту на Донбасі підтоплюється або вже повністю затоплені та не підлягають подальшій експлуатації понад 36 шахт, з них на підконтрольній уряду території — лише одна.

QHA