КИЇВ (QHA) -

Початок липня ознаменувався тим, що в Україні на відомий фестиваль «Atlas Weekend 2017», що проходив у Києві, тільки протягом двох днів не були пропущені сім російських артистів через відвідування ними анексованого Криму.

Крім того, що віце-прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко виступив за створення реєстру організаторів, які запрошують до нашої країни виконавців, які раніше порушили українське законодавство, до парламенту був внесений законопроект, яким передбачається обмеження або заборона гастролей для українських і російських артистів на території України, у тому числі її окупованих частин, і в Росії. За виступ у РФ депутати мають намір карати штрафом або позбавленням волі до трьох років. Як пояснюють автори законопроекту, такі обмеження допоможуть Україні забезпечити інформаційну безпеку.

Перераховані події стали причиною відновлення дискусії про те, чи варто українським політикам, політологам, експертам приймати запрошення російських телеканалів на всілякі ток-шоу, на яких обговорюється «криза», що має місце в Україні.

 

Чим вище статус, тим більший гонорар

Український політолог Кирило Сазонов так описує спроби РосЗМІ запрошувати на свій ефір публічних осіб вітчизняного політикуму.

— Дзвінок з невідомого номера. Знімаю трубку.

— Кирило? Ми хотіли б запросити вас на передачу «Місце зустрічі».

— Добре, я приїду, тільки не зрозумів, яка програма і який канал?

— Ой, як добре, це канал НТВ, Москва.

— Нічого хорошого в цьому немає. Я не беру участі у російських ефірах і не даю коментарі. Так що обходьтеся, як і раніше, постами у Фейсбуці...

 «Коли вже до них дійде?» — запитує політолог, уточнюючи, що ні за які гонорари не поїде до Москви, щоб брати участь у пропагандистських ігрищах Кремля. Навіть за 150 тисяч гривень за один ефір.

Там же, у коментарях на своїй сторінці в Фейсбуці, Кирило Сазонов повідомляє, що, за його інформацією, візит нардепа Володимира Ар'єва був оцінений Москвою вже у 300 тисяч гривень. З огляду на те, що останній є членом депутатської фракції БПП, а також головою підкомітету з питань міжпарламентських зв'язків, двосторонніх та багатосторонніх відносин Комітету ВРУ і ще головою постійної делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи, подібному «тарифу» можна не дивуватися.

У свою чергу, український телеведучий, журналіст, політик, громадський і культурний діяч, нардеп України 6-го і 7-го скликань Олександр Доній так розповідає про запрошення від НТВ:

— Тільки подзвонили з НТВ (телебачення, Москва, РФ) і намагалися запросити на телеефір до Москви. Я відповів відмовою. Як, власне, відповідав і раніше. Відмінність цієї розмови була у тому, що, з того боку, почали аргументувати прізвищами інших політичних експертів з Києва, моїх знайомих, які приймають запрошення та їздять на телевізійні ефіри до Москву, — зазначає він.

Міркуючи про природу цього явища, Доній намагається знайти причину пристрасного бажання окремих українських політиків і експертів побувати на московському телебаченні:

— Ви скажете: ну, політичний експерт же не заробляє на цьому. Насправді не зовсім так. Тому що, по-перше, проїзд російською стороною оплачується, а по-друге, відбувається медійна капіталізація експерта.

Законодавчі заборони чи гнучка політика?

Глава правління центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко був досить обережний в оцінках так званого медійного туризму, відповідаючи на питання кореспондента QHA про те, чи варто жорстко розділяти на зрадників і патріотів тих, хто робить або не робить вояжі на ефіри до Москви.

— Я б не узагальнював. Як мінімум частина людей, які там беруть участь, відстоюють українську позицію і представляють українські інтереси. Друга частина, я так розумію, банально піариться плюс заробляє на цьому. Тому що, за різними даними, за участь у подібних шоу непогано платять. І хоча формально вони теж на боці України, але їхній головний мотив — отримати гонорар за участь, навіть якщо тебе при цьому поб'ють (за сценарієм. — Ред.). І третя частина — це формально українські громадяни, які виступають з проросійських і антиукраїнських позицій.

Фесенко уточнює: його особиста позиція з 2014 року, коли загострилися українсько-російські відносини, — не відвідувати пропагандистські шоу у РФ.

— Ці ток-шоу мають пропагандистський характер і проходять за заздалегідь написаним сценарієм. Його рамками обмежена і позиція українських учасників. Тому, з одного боку, створюється видимість того, що звучить об'єктивна українська позиція, а з іншого боку, вона оформлена у загальному потоці саме пропагандистського спектаклю, тому її ефективність дуже низька, — пояснює політолог.

Розмірковуючи про перспективи прийняття законопроекту, який передбачає обмеження або заборону гастролей для наших і російських артистів в Україні, РФ і на окупованих територіях, Фесенко пропонує діяти акуратно:

— Що стосується заборони на в'їзд усім, хто побував у Криму. Це міра жорстка. До пори до часу, напевно, так і треба робити. Таким чином ми досить жорстко показуємо суверенітет України. Однак на сьогодні через подібний підхід вже виникає маса делікатних ситуацій, коли через «неправильну» інтерпретацію кримської теми у РФ ЗМІ позбавляють реєстрації. Але в той же час в Україні її через це позбавляють навіть опозиційні російські ЗМІ (судячи з усього, мова йде про ТК «Дощ». — Ред.).

Політолог попереджає про небезпеку загратися в заборони:

— Для нас дуже важливо, щоб контакти з нормальними росіянами, які не мають відверто антиукраїнський позиції, тривали. Щоб вони бачили, що Україна — нормальна країна, що нею не фашисти правлять. Країна дуже демократична, трошки хаотична, складна, проблемна, але нормальна. І країна, яка йде в бік Європи.

А для цього, на його думку, треба показувати позитивну Україну тим людям, які мають нехай обмежений і фрагментарний, але все ж вплив на громадську думку, на молодь, щоб вони йшли від російських пропагандистських міфів.

— Я прихильник того, щоб забороняти відвідувати Україну тим людям, які мають антиукраїнську позицію. Йдеться про людей, які робили публічні заяви про анексію Криму, виступали на підтримку російської агресії проти України і озвучили позицію російської пропаганди про події на Донбасі. Людям, які відкрито виступали проти нашої країни, підтримували російську агресію, варто забороняти в'їзд до України, — підкреслив Фесенко.

Російські масовки легітимізують війну РФ проти України

Доцент кафедри культурології Києво-Могилянської академії Ігор Лосєв у своїх оцінках візитів українських експертів до столиці РФ більш категоричний:

— Україні не приносять жодної користі ці візити. Тому вітчизняні політологи й інші експерти повинні задуматися про те, чи потрібно їм брати участь у російських масовках. Адже саме на таких майданчиках намагаються легітимізувати війну України та РФ, створюючи видимість об'єктивності, неупередженості, рівновіддаленості від сторін.

За його словами, той факт, що Москва оплачує українським експертам проїзд, проживання та харчування, зобов'язує їх бути вдячними організаторам, що свідомо робить такі поїздки абсолютно контрпродуктивними для України.

— Справа в тому, що їх викликають туди і винагороджують зовсім не для того, щоб вони доносили свою позицію. Якби вони це робили, то їх би просто не пустили. Адже як тільки вони хочуть сказати щось таке несподіване, як їх криками затикає ведучий. Їм не дають говорити, варто їм тільки відкрити рот, — підкреслює Лосєв.

На його думку, українських експертів на російському телебаченні використовують як хлопчиків для биття, як живий символ «недолугої заблукавшої України», яка не хоче слухатися мудрого старшого брата, і він просто змушений її за це карати.

— Я нещодавно дізнався (правда, це неперевірена інформація), що політологам за один такий виступ на російських телеканалах платять гонорар близько 3 тисяч доларів США. Знаючи це, можна чітко спрогнозувати поведінку експертів у студії. Вони лояльні до організаторів і готові терпіти ті приниження, аж до фізичних, які їм доводиться випробовувати, — резюмує Ігор Лосєв.

Боротьбу за інформаційний простір можна вести по-різному. Головне — не забути, що патріотизм проявляється у вчинках. Що ж стосується тих іуд, які не можуть втриматися від заповітних 30 срібняків, то історія не раз підтверджувала: за зраду доводиться платити високу ціну.

Едуард Солодовник

ФОТО: QHA, інтернет

QHA