КИЇВ (QHA) -

13 липня Норвезька рада у справах біженців (NRC), Stabilisation Support Services і ДонбасSOS обговорювали питання соціальних прав внутрішньо переміщених осіб і громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

В умовах збройного конфлікту у Донецькій і Луганській областях 1,6 млн переселенців потребують соціальної підтримки України. Жителі непідконтрольних територій змушені міняти місце проживання і починати жити заново без наявності необхідних коштів для існування. Особливо потерпають люди старшого віку, які не можуть отримати пенсійну виплату за новим місцем проживання без оформлення довідки переселенця. Постанова КМУ №637 прив'язала пенсію і соціальні виплати до статусу «Внутрішньо переміщена особа». Щоб стати на облік реєстрації як ВПО, треба перебувати на контрольованій урядом території. Тим, хто не може постійно перебувати на підконтрольній території, доводитися часто перетинати лінію зіткнення і витрачати гроші на поїздки. Більшість пенсіонерів має хронічні захворювання або інвалідність — через це у них буквально немає доступу до пенсії. Обмежений термін у 3 роки на отримання пенсійних виплати лише погіршує становище людей, які залишилися у зоні АТО.

Минулого року Пенсійний фонд відзвітував за «економію» в 13,5 млрд гривень. У квітні 2017 року з 1,2 млн пенсіонерів-переселенців пенсію отримали тільки 391000 людей. Це пояснюється дефіцитом кадрів. Наприклад, у Луганській області на 300 тисяч біженців припадає лише 40 соцпрацівників.

— Але пенсія це не соціальна виплата! Порушення прав людини не економія! Держава зобов'язана виплачувати пенсію всім громадянам. Будь-який пенсіонер може оскаржити невиплату у Європейському суді з прав людини і отримати відшкодування матеріального і морального збитку, міркує координатор з адвокації Норвезької ради у справах біженців Наталія Новакова.

Група при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, представники NRC і Донбас SOS розробили механізм виплати пенсії жителям тимчасово непідконтрольної Україні території Донбасу.

— Це дозволить відокремити громадян, які дійсно залишили свій дім і стали на облік як ВПО, від змушених взяти довідку переселенця для отримання пенсії. Також ми зможемо отримувати дані про реальну кількість біженців, що позбавить потреби у додатковому контролі за виплатами,  каже координатор з адвокації ДонбасSOS Ольга Гвоздьова.

У запропонованому механізмі виплат пенсій передбачено, що пенсіонер-переселенець стає на облік в управлінні ПФУ без оформлення довідки переселенця і отримує кошти на електронне пенсійне посвідчення Ощадбанку. Пенсіонери, які проживають в зоні АТО, умовно діляться на дві категорії — мобільні та немобільні.

Мобільні громадяни зможуть самостійно виїздити на підконтрольну територію і стати на облік в управлінні ПФУ за місцем звернення в Луганській чи Донецькій областях, при цьому вони повинні щорічно перетинати лінію кордону для фізичної ідентифікації та продовження виплат. Внутрішньо переміщені особи проходять ідентифікацію в адміністративних центрах на пунктах лінії розмежування, а нараховані суми пенсії виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким терміном.

Немобільні громадяни — люди старшого віку або з інвалідністю. Для другої категорії пенсійні виплати повинні здійснюватися за організаційної допомоги міжнародних гуманітарних організацій, які працюють з проблемами ВПО в усьому світі.

Механізм виплати пенсії дозволить жителям у зоні АТО добровільно виїздити на підконтрольну уряду України територію і купувати українські товари. Також з'явиться можливість вести повноцінний реєстр пенсіонерів, які проживають на непідконтрольній Україні території.

QHA