КИЇВ (QHA) -

Міжнародні інституції, які покликані захищати права дітей, виявилися безпорадними і неефективними в умовах реальних збройних конфліктів — про це свідчить ситуація в окупованому Росією Криму і на Донбасі. Але на четвертому році війни необхідно знайти дієвий механізм для забезпечення міжнародного контролю на окупованих територіях, оскільки такий контроль допоможе захистити там права людини в цілому і права дітей зокрема.

Таку думку висловив заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, коментуючи агентству QHA у Міжнародний день захисту дітей ситуацію, що склалася із дотриманням прав дитини на окупованих Росією українських територіях.

Ахтем Чийгоз акцентував, що наразі в окупованому Криму міжнародні місії не працюють взагалі через позицію Росії, яка не допускає туда ані моніторингові, ані правозахисні організації. Водночас він вважає, що позиція мовчазної безхребетної згоди з такою ситуацією не виправдана і необхідно знайти можливість забезпечити роботу міжнародних місій на окупованих територіях вже зараз, оскільки окупація може тривати ще довго, а діти щодня потребують захисту і забезпечення дотримання їхніх прав.

— За ці десятиліття світ створив багато інституцій і з захисту прав людини, із захисту її права на життя, а також інститутів із захисту прав дитини, запроваджені відповідні дати й свята. Але, на жаль, коли це стосується безпосередньо зон конфліктів, усі ці інституції виявляються безпорадними. Процес деокупації може мати якісь етапи і ніхто не може зараз сказати, коли це відбудеться. Сьогодні необхідно забезпечити присутність на окупованих територіях, у першу чергу в Криму, міжнародних інституцій. І позиція, що «нас туди не пускають», сьогодні вже не може сприйматися як серйозний аргумент. У нас вже чотири роки триває війна, і на окупованих територіях необхідна присутність усіх цих місій для організації безпеки проживання там звичайних людей і, у першу чергу, дітей. Щоб діти могли розуміти вже з раннього дитинства, що світ до них не ставиться лише з точки зору декларацій і констатації фактів, що їхні права порушуються. Діти мають рости і знати, що світ реально захищає їхні інтереси.

Заступник глави Медждісу підкреслив, що відповідальність і роботу міжнародних інституцій за дотримання прав дітей в умовах конфліктів необхідно принципово реформувати.

Говорячи про порушення прав маленьких громадян України в окупованому Криму, Чийгоз підкреслив, що в окупації взагалі не може бути жодного повноцінного дотримання прав людини. В окупованому Криму Росія, у першу чергу, порушила право дитини на свободу, а з порушення цього базового права випливає порушення й інших прав — на освіту рідною мовою, повноцінну медичну допомогу тощо. Окрім того, Росія в Криму широко застосовує політику мілітаризації свідомості дітей.

— У першу чергу порушується право дитини на вільне життя. І зрозуміло, звідси випливають і порушення усіх інших прав – права на освіту всіх рівнів, права на щасливе дитинство, право зростати у вільній родині при живих батьках, права на отримання відповідної медичної допомоги. Я думаю, що на окупованій території усе що там прописано згідно прав дітей або порушені у значних обсягах або дуже обмежені у реалізації.

На фоні безпорадності міжнародних організацій, сьогодні роботу з підтримки дітей на окупованих територіях беруть на себе громадські організації. Особливої допомоги в окупованому Криму потребують діти, батьки яких зникли безвісти або були заґратовані за безпідставними, політично вмотивованими обвинуваченнями. Такі діти не лише отримали серйозну психологічну травму під час варварських обшуків і затримань їхніх батьків співробітниками окупаційних російських спецслужб, вони також вимушені місяцями і роками жити без батька, у складних матеріальних умовах, та в умовах психологічного тиску. Громадська ініціатива «Бизим балалар» («Наші діти»), зокрема, збирає пожертвування і щомісяця надає фінансові виплати дітям, чиї батьки стали жертвами російської окупації. До речі, допомога поширюється на усіх дітей, незалежно від їхньої етнічної приналежності.

— Ми говоримо про тих дітей, які безпосередньо зазнали психологічних, моральних та фізичних травм під час арештів та ув'язнення їхніх батьків. За нашими оцінками це 112 дітей, яких ми, як громада, намагаємося підтримати хоча б матеріально. Організовуємо низку заходів для того, щоб діти не почувалися самотніми у такій важкій ситуації залишившись без батьків. Я не ділю цих дітей — там є і кримські татари, і українці, і росіяни, і діти інших національностей.

Ахтем Чийгоз наголосив, що трагедія окупації зачепила величезну кількість дітей на сході України і в Криму. Батьки дітей, які проживають в окупації або в зоні конфлікту, також постійно перебувають в стресі, оскільки у будь-який момент з дитиною може статися непередбачуване. Тому така глобальна проблема, як порушення прав дитини через війну і окупацію, потребує активного обговорення і вирішення на міжнародному рівні, щоб права цих дітей були якнайшвидше відновлені.

— Трагедія окупації загалом, трагедія війни на сході торкнулася й інших дітей, і в більш широкому масштабі. Кожну родину зачепив той жах, який зараз коїться на окупованих Росією територіях — на Донбасі та в Криму. Жодна сім’я, жоден батько чи мати не можуть бути спокійними, хвилюючись, що з їхньою дитиною у будь-який момент може щось статися. Сьогодні, у Міжнародний день захисту дітей необхідно і говорити, і вживати заходи для того, щоб забезпечити свободу життя цим дітям та їхнім батькам і врятувати їх від тої жахливої трагедії, яка сьогодні відбувається на сході України, в окупованому Криму.

У квітні цього року член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформаційного агентства QHA («Кримські новини») і Радіо Hayat Гаяна Юксель на Постійному форумі ООН з питань корінних народів заявила, що діти в окупованому Криму зазнають утисків і приниження.

Довідково. Громадська ініціатива "Бизим балалар" (Наші діти) створена у червні 2017 року з метою надання регулярної допомоги дітям мусульман Криму, заарештованих за політично вмотивованими звинуваченнями, викрадених або зниклих безвісти. Громадська ініціатива також надає допомогу дітям українських політв’язнів Кремля, засуджених на території Криму. Завдяки допомозі усього народу щомісяця на кожну неповнолітню дитину виділяється по 5 тис руб.

QHA