КИЇВ (QHA) -

У другій частині інтерв'ю кореспонденту QHA глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів про те, що відбувалося в Криму після 26 лютого.

QHA: Ви свого часу говорили, що вранці наступного дня Вам подзвонив Геннадій Калачов із СБУ і повідомив, що кримський парламент захоплений російським спецназом. Вас ця новина вразила? Ви не очікували такого повороту подій?

Рефат Чубаров: Так, він тоді подзвонив о 4:40 — перш ніж взяти трубку, я подивився на годинник у телефоні. Геннадій сказав про те, що до приміщення Верховної Ради Криму і Ради Міністрів зайшли невідомі, зайнявши їх. Тоді я запитав, чому він мені дзвонить, адже він повинен знати, що робити. На це він відповів, що знає, що робити, а дзвонить, щоб попередити нас на випадок, якщо ми захочемо виводити людей на вулицю, щоб ми розуміли, що ці люди зайшли з великою кількістю зброї. І судячи із розмірів сумок, з якими вони заходили, у них з собою сучасна стрілецька зброя.

Я відразу набрав журналістів ATR і повідомив їм про те, що відбувається. Через деякий час на телеканалі пішов біжучий рядок, де повідомлялося про невідомих озброєних людей, що зайняли парламент і Раду міністрів, тому кримчани повинні бути максимально обережними.

Через десять хвилин після дзвінка Калачова мені подзвонив Аксьонов. Він запитав мене, чи знаю я, хто зайняв державні будівлі, і чи не мої це люди. І я відповів, що не знаю, хто це зробив. Мені досі здається, що його питання було щирим, що він дійсно не знав, хто це був. Тоді Аксьонов був упевнений, що ці приміщення зайняли кримські татари.

У них було багато стереотипів щодо нас, і вони думали про нас набагато більше, ніж ми могли зробити, але ми ніколи не вдавалися до подібних дій, і у нас ніколи не було зброї.

Більш того, ми ніколи не думали про те, що можуть прийти такі часи і нам доведеться оборонятися від іншої держави.

Я тоді ще не був упевнений, що це російські військові зайняли держбудівлі. Пізніше мені знову зателефонували і сказали, що навколо Сімферополя стоять три російських БТР. І я попросив з'ясувати, хто вони і з якою метою там стоять. Уже після восьми мені знову зателефонували і сказали, що російські БТР зламалися. Російські військові виїхали з Гвардійського, отримавши наказ у зв'язку з протистояннями в Києві поїхати на свою базу в Севастополі, так як у них немає можливості проводити там посилене чергування. А тут, бачте, вони зламалися і змушені стояти. Ось після цього я вже зрозумів, що це були росіяни — і там, і тут.

QHA: Чи не виникало у Вас думки про те, що 26 лютого потрібно було залишатися біля кримського парламенту і нікуди не розходитися?

Рефат Чубаров: Тепер я розумію, що ми тоді зробили все правильно. Я поясню чому.

26 лютого громадянське суспільство Криму вийшло на заклик Меджлісу кримськотатарського народу. Хоча переважною більшістю на мітингу були кримські татари, але там також були присутні українці та росіяни.

Тоді громадянське суспільство не допустило проведення позачергової сесії кримської Ради, яка проходила під тиском підозрілих цивільних осіб, одягнених у сірі куртки і в'язані шапки, змушували депутатів проголосувати за референдум та інші заяви, які б дозволили відкрити їм незаконний шлях. Адже в українській конституції такого не передбачено, а для міжнародного співтовариства — це нібито легальний шлях вирішення питання переходу Криму зі складу однієї держави до іншої.

Ці 13-15 тисяч людей, які стояли цілий день на тій площі, зірвали нібито легальний план Путіна відторгнення Криму від України. І йому нічого іншого не залишалося, як вночі запустити інший сценарій — план Б.

План Б — це озброєні до зубів люди, які займають стратегічні об'єкти. Захвати почалися з двох приміщень, але буквально за кілька годин протягом 27 лютого, особливо після сесії, яка відбулася після обіду, ця коричнева зараза розповзлася по всіх кримських містах. І відразу з'явилися ті парамілітарні організації, що створювалися в Криму з грудня 2013 року по січень 2014 року, так звана кримська самооборона, до якої примкнули сотні людей ув кубанках і кожухах з калашниковими. Тоді ж заздалегідь були перекинуті до Криму ГРУшники.

І якби ми тоді залишилися на ніч біля парламенту, то це перетворилося б на масове вбивство беззахисних людей, у яких не було жодної одиниці зброї.

Не потрібно бути такими наївними і вважати, що, залишившись там, ми б щось виграли.

А ось що було потрібно, так це всі силові українські структури — більш ніж одинадцять тисяч міліціонерів по Криму, більше 5-6 тисяч працівників СБУ, десятки тисяч озброєних сил України, у яких не тільки була зброя, а на яких покладені законні повноваження захищати свою державу, кордони та об'єкти.

Ви уявляєте, яка це була армія в Криму?

Найстрашніше, що сталося, — це те, що мужність тисяч людей, що вистояли 26 лютого цілий день, була нівельована зрадою керівництва правоохоронних і військових структур.

Крім того, була звичайна зраду з боку виконавчої влади, так як прем'єр-міністр не зібрав міністрів або глав районних адміністрацій. Він тільки прийшов вранці до приміщення і сказав: «Я спробував вести з ними переговори, але озброєні люди нічого не говорять, вони лише сказали, що потрібно почекати старшого, який буде зі мною розмовляти».

У мене залишається одне питання: що, не можна було в центрі в будь-якому приміщенні зібрати нараду з представниками українських і кримськотатарських громадських організацій? Потрібно було звернутися до Києва, подавши приклад українським полковникам і генералам, які могли б піти за нами.

Увечері 26 лютого ми були впевнені, що ми перемогли і захистили державу. І я спираюся не тільки на свої відчуття, я ними ділився з багатьма людьми, які там були, і всі зі мною погодилися.

QHA: Якби тоді український уряд відреагував, ввівши війська до Криму, змогла б Україна змінити путінський сценарій?

Рефат Чубаров: Зрозуміло, що тоді були різні варіанти поведінки як громадянського суспільства, так і військових, але були обрані ті варіанти, які відбулися. Тепер ми вже можемо аналізувати і говорити про те, що українська держава повелося на блеф Путіна. Пам'ятайте, що ще 27 лютого він давав інтерв'ю і говорив, що він не знає, що це за люди захопили будинки ВР і Радміну АРК? Тобто він фактично назвав їх терористами, тому Україна мала всі законні підстави штурмувати захоплені адмінбудівлі.

Чому це був блеф — тому що нерішучість української влади дозволила їм перейти до наступного кроку.

Далі цивільні люди оточили Сімферополь, аеропорт «Бельбек», українські гарнізони, а за їх спинами стояли невідомі війська без шевронів на тиграх і БТР. Хоча всі розуміли, що це були російські військові, але ми це проковтнули, а після референдуму на цих же людях з'явилися російські шеврони.

QHA: Ви тоді зв'язувалися з вищим українським керівництвом?

Рефат Чубаров: Я не пам'ятаю, чи то 26-го, чи 27 лютого я зв'язувався з першими особами в Києві. Але потім, коли вже безпосередньо почалося вторгнення, тобто не тільки російськими військами, що базуються у гарнізонах Чорноморського флоту в Криму, які нібито перебували там легально за угодою, але вже почали скидати десантників у Феодосії та Севастополі з кораблів, які припливли з Новоросійська та Анапи.

Тоді я дзвонив Турчинову та Яценюку, але ще частіше я зв'язувався з іноземними послами провідних країн. Буквально нещодавно, коли ми проводжали Байдена, я мав можливість ще раз йому подякувати за те, що він був тоді на зв'язку. Також я спілкувався з послами Німеччини і Великобританії. Пізніше приїхали посли Франції, Словенії, Литви і Латвії, які були присутні на півострові до кримського референдуму.

Всі про все знали, але міжнародні дипломати зверталися до мене як до голови Меджлісу з єдиним проханням: «Будь ласка, зробіть все, щоб уникнути провокацій і насильства у Криму. Не давайте їм привід для відкритої війни, щоб не постраждало цивільне населення».

Я у них питав, що буде далі, і іноземні партнери відповідали, що вони шукають шляхи виходу з цієї ситуації та найближчим часом все буде вирішено.

Я впевнений у тому, що подібне вони говорили і українському керівництву. Ви розумієте, що це дуже делікатна сфера: з одного боку, наші партнери нас умовляли не провокувати ворога, але з іншого боку — хто змушував нас їх слухати?

Чи могли ми тоді щось змінити?.. Не знаю.

QHA: Можливо, Росія просто скористалася слабкістю України? Адже в той момент у нас, по суті, президента не було, армія була розвалена, і вся країна оплакувала Небесну сотню...

Рефат Чубаров: Не можливо, а він просто дочекався свого часу. Ось весь цинізм Путіна, який притаманний представникам грубих і кривавих служб ХХ століття — НКВД, КГБ, а сьогодні — ФСБ. Це тварина, яка чекає, коли майбутня жертва буде зовсім знесиленою. А Україна тоді лежала в крові.

Проблема в тому, що протистояння на Майдані Незалежності та в інших містах було настільки важким для суспільства, особливо його наслідки — сотня убитих... Це так морально придушило українське суспільство, тому що українці такого не переживали в новітній історії, і для них ця сотня жертв була як мільйони. Для народу це був шок.

Спеціальні підрозділи МВС тоді були деморалізовані через те, що вони були залучені в це протистояння. І суспільство їх звинувачувало, і самі вони відчували свою відповідальність за те, що сталося. Армія на той момент була розкрадена і розпродана.

Більш того, тут були люди Путіна, які керували цими силовими підрозділами, вбиваючи мирних мітингувальників замість того, щоб захищати Україну. І у потрібний момент він висмикнув людей, винних у тому, що трапилося, а саме Лебедєва, Клименка і Захарченка, після чого він почав поїдати свою жертву.

Слава Богу, що йому не вдалося зробити те, що він запланував. Незважаючи на окупацію Криму, багатьох людей він не зміг морально і фізично придушити. І серед цих людей є кримські татари, українці та росіяни, які стали жертвами цього чудовиська.

Розмовляла Еліна Суліма

QHA