КИЇВ (QHA) -

Керівництво Меджлісу кримськотатарського народу звернуло увагу Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Ламберто Заньєра на зволікання зі скликанням Конституційної комісії щодо внесення змін до Х розділу Конституції щодо статусу Криму.

Як передає кореспондент QHA, про це в інтерв’ю журналістам повідомив голова Меджлісу Рефат Чубаров за підсумками зустрічі з Ламберто Заньєром, який перебуває з робочим візитом в Україні зі своєю командою. Зустріч відбулася сьогодні в офісі Меджлісу в Києві.

— Ми говорили про законодавство, про необхідність прискорення внесення змін до Конституції України щодо Криму. Ми коротко доповіли ті принципові моменти, які містяться у проектах двох законів — про статус кримськотатарського народу, про корінні народи в Україні, у змінах до Х розділу щодо статусу Криму — це той пакет законопроектів, який необхідно розглянути одночасно. Ми привернули увагу Верховного комісара, що ми відчуваємо якесь зволікання зі скликанням Конституційної комісії. Але подивимось, що буде відбуватися найближчим часом.

За словами Чубарова, під час зустрічі також обговорювалася ситуація в Криму, ті загрози, які збільшуються щодо кримськотатарського народу, щодо етнічних українців, щодо різних гібридних форм агресії, які здійснюються Росією проти Криму. Зокрема, голова Меджлісу назвав заміщення населення, коли кримські татари і етнічні українці шляхом репресій виживаються з Криму, а з іншого боку на окуповану кримську землю завозяться громадяни Росії.

Рефат Чубаров відзначив, що Ламберто Заньєр, який торік був призначений Верховним комісаром з прав нацменшин — один з досвідчених, європейських, високопрофесійних політиків. До речі, він був генеральним секретарем ОБСЄ у той момент, коли Росія напала на Україну, анексувала Крим і окупувала Донбас. У часи генерального секретарства Заньєра в Організації ухвалено дуже важливі декларації — Бакинська, Тбіліська, Мінська, Берлінська, в яких засуджувалася російська агресія.

Чубаров також додав, що завтра Верховний комісар їде на південь України до адмінмежі між окупованим Кримом і материковою Україною. Він планує відвідати класи з навчанням кримськотатарською мовою, хоче зустрітися з місцевими меджлісами, активістами, владою Херсонщини і зокрема, Генічеського району.

— Впродовж шести років Ламберто Заньєр був генеральним секретарем ОБСЄ і я йому нагадав, що його секретарство співпало з найтяжчими подіями для України, Криму, для кримських татар - з часами, коли Росія вторглася до Криму, незаконно анексувала Крим і ми подякували Верховному комісару, що саме за роки його генерального секретарства ухвалені найбільш обгрунтовані рішення ОБСЄ, зокрема, Бакинська декларація кінця червня — початку липня 2014 року. Він вже вдруге у статусі Верховного комісару приїжджає в Україну і щоразу після відвідин Києва об'їжджає регіони. Це говорить про його системний підхід до своїх повноважень.

Сам Ламберто Заньєр розповів журналістам, що під час зустрічі в Меджлісі обговорювалися питання стосовно кримськотатарської громади в Криму і на материковій Україні та законодавчі ініціативи стосовно кримськотатарського народу в Україні. Він підтвердив, що завтра планує відвідати Херсонщину і додав, що на сьогоднішній зустрічі також порушувалося питання наслідків хімічного інциденту в Армянську.

Верховний комісар ОБСЄ з питань національних меншин Ламберто Заньєр

За словами Заньєра, у рамках його нинішнього візиту до України плануються, зокрема, зустрічі з представниками парламенту, Адміністрації президента, заступниками Міністра культури, освіти, закордонних справ.

— Звісно, питання кримських татар порушимо на всіх зустрічах, — повідомив Заньєр.

Як повідомляло QHA, Рефат Чубаров відзначив, що Росія зацікавлена запрошувати до Криму міжнародні місії аби "замилювати їм очі" і дезоірєнтувати стосовно реального стану справ на окупованому півострові. При цьому Чубаров наголосив, що відвідини Криму через Москву неприпустимі, оскільки підривають суверенітет України.

QHA