КИЇВ (QHA) -

Скасування Апеляційним судом порядку перевірок вимушено переміщених осіб є великою перемогою громадянського суспільства, однак імплементація цього рішення буде непростою, а держава, ймовірно, оскаржить його у касаційній інстанції.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Максим Щербатюк, коментуючи рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня, який підтвердив правомірність скасування постанови Кабміну, яка зобов’язувала ВПО проходити перевірки.

Максим Щербатюк акцентував, що рішення Апеляційного суду набуло чинності з 5 липня і навіть якщо Кабмін оскаржить його у порядку касації, то дія цього рішення не призупиняється.

— Рішення Апеляційного суду вже набуло чинності, і поки що воно буде залишатися чинним, навіть якщо воно буде оскаржуватися у вищих судових інстанціях. А держава буде оскаржувати.

Програмний директор УГСПЛ наголосив, що затверджений два роки тому Кабміном Порядок проведення перевірок переселенців брутально порушував їхні права, оскільки вони фактично ставали в'язнями своєї домівки. Зокрема, у разі виїзду переселенця за кордон, йому припинялася виплата пенсії. Щербатюк нагадав випадок із звільненим заручником бойовиків істориком Ігорем Козловським, який виїхав за кордон для інформування міжнародної спільноти про злочини проти людяності з боку бойовиків, а йому на підставі згаданої постанови Кабміну було скасовано виплату пенсії. Щоправда, згодом цю виплату поновили.

— Перша проблема полягала у тому, що обмежувалася свобода пересування переселенців і людина не могла нікуди поїхати, особливо за кордон. І замість того, щоб створити безперервний процес видачі пенсій, з боку держави була створена додаткова бюрократична проблема, яка фактично обмежувала і свободу пересування людей, і можливість отримувати цю пенсію. Апеляційний суд визнав, що держава не має права встановлювати такі обмеження. Наразі ВПО буде легше отримувати різні соціальні допомоги, оскільки вони не будуть прив’язані до певного місця проживання.

Водночас Щербатюк зауважив, що на сьогодні в органах соцзахисту багато хто ще не знає про скасування Порядку проведення перевірок ВПО.

Юрист Центру Стратегічних справ УГСПЛ Євген Чекарьов зауважив, що з точки зору верховенства права, переселенці з 5 липня мають отримувати пенсії без проведення перевірок, однак людям варто зважити на українські реалії і до оголошення остаточного рішення в усіх судових інстанціях, убезпечитись від можливих проблем.

Чекарьов рекомендував поки що проходити відповідні перевірки, однак наголосив, що рішення Апеляційного суду дає право переселенцям позиватися до суду у разі блокування виплати пенсій на підставі непроходження перевірок.

— Рекомендую на сьогодні поки що проходити ці перевірки, але якщо у зв'язку із непроведенням перевірки органами соціального захисту вам пенсію заблокували, у вас є підстава для звернення до суду. Ця справа буде виграшною. Є велика вірогідність, що суд оголосить рішення на користь того, щоб розблокувати цю пенсію.

Він також нагадав, що міжнародні організації неодноразово зверталися до України з вимогою скасувати згадані перевірки як такі, що порушують права людини. Говорячи про подальший судовий розгляд, юрист УГСПЛ не виключив звернення до Європейського суду з прав людини у разі, якщо в українських судових інстанціях розгляд усе ж таки закінчиться для них негативно.

Євген Чекарьов також додав, що правозахисники планують усе ж таки визнати, що обмеження з боку держави доступу переселенців до отримання соціальних послуг є дискримінацією.

— Перед нами стоїть завдання визнати дискримінацією те, що переселенці обмежені в отриманні соціальних виплат. Коли ми подавали до суду, ми просили визнати ці перевірки дискримінацією, але суд з процесуальних причин не зробив цього.

Нагадаємо,  8 червня 2016 року, КМУ затвердив низку нормативних актів, які унеможливлюють отримання як пенсій для ВПО — пенсіонерів, так і матеріальної допомоги ВПО, якщо така особа не пройшла перевірку. Суть перевірки полягає у тому, що представники органів соціального захисту чи інших органів влади, чи установ, приходять до переселенців додому і складають акт, яким засвідчується факт наявності особи за зареєстрованим місцем перебування. За відсутності переселенця за місцем свого зареєстрованого перебування, ВПО позбавляється права на отримання пенсії (для пенсіонерів) і матеріальної допомоги ВПО. Наведені нормативні акти фактично унеможливили пересування переселенців Україною, прикріпили переселенців до місця свого перебування і зробили неможливим перебування за кордоном.

Представники Громадської організації «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», який є членом УГСПЛ, у 2017 році подали до суду позов від імені ВПО, пенсіонера, голови Громадського комітету захисту конституційних прав і свобод громадянина Миколи Козирева, про визнання незаконними положення постанови КМУ, яка зобов’язує проводити перевірки ВПО. Представляв інтереси позивача адвокат Євген Чекарьов.

Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 26 червня 2017 року задовольнив позов і скасував нормативні акти КМУ, що зобов’язують ВПО проходити перевірки. Проте КМУ подало апеляційну скаргу на вищенаведене рішення.

Своєю постановою від 4 липня 2018 року Київський апеляційний адміністративний суд залишив апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції — без змін. Рішення апеляційного суду набрало законної сили.

З огляду на вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, це означає, що ані органи соціального захисту населення, ані інші органи влади, місцевого самоврядування, ані будь-які установи, організації, підприємства, починаючи з 05 липня 2018 року не мають права проводити перевірки переселенців.

За даними статистики, в Україні зареєстровано близько 1,5 млн переселенців, з яких близько 500 тисяч пенсіонерів.

QHA