КИЇВ (QHA) -

У 2017 році за медичною допомогою звернулося 2386 постраждалих від рук співробітників правоохоронних органів, що майже вдвічі перевищило показник 2015 року (1217 звернень). Найбільше постраждалих — у Харківській області. Втім, як повідомив виконавчий директор Експертної центру з прав людини Юрій Бєлоусов, ці цифри — лише "вершина айсбергу", адже більшість людей не звертається за допомогою до лікарень, або приховує справжню причину тілесних ушкоджень.

— До того часу, поки система розслідувань буде йти не від доказу до людини, а від людини до доказу, від тортур ми не позбудемося. Сьогодні більшість прокурорів вимагають отримати визнання, тому що, на їхню думку, наявність визнання збільшує ймовірність того, що людину притягнуть до відповідальності, — заявив Бєлоусов.

За статистикою, більшість ударів, нанесених співробітниками правоохоронних органів, припала на голову. Медичні співробітники діагностували таку травму в 30% випадків звернень громадян. Часто інші тілесні ушкодження поєднувалися зі струсом головного мозку. Майже у 10% випадків постраждалі діставали переломи.

У звіті експертів також згадані випадки використання співробітниками правоохоронних органів електрошокера і гарячої праски для отримання відомостей від підозрюваних.

Більш ніж у 20% звернень за медичною допомогою пацієнтам потрібно було пройти госпіталізацію.

— Особливе занепокоєння викликає безпосередня участь в тортурах представників керівного складу поліції. Згідно проаналізованих вироків судів, особи, які займали керівні посади (від керівника сектора до начальника міськ / райвідділу) становили 11% з усіх категорій працівників поліції (міліції), які притягувалися до кримінальної відповідальності за неналежну поведінку, — йдеться у дослідженні.

Юрій Бєлоусов сподівається, що в майбутньому поліпшити ситуацію допоможе співпраця правозахисників і Державного бюро розслідувань.

— Поки що державні органи більш-менш відкриті до наших зауважень. Генеральна прокуратура зараз не веде слідства з тортур, йде створення Державного бюро розслідувань. Ми хочемо, щоб у правозахисників склалася плідна співпраця з цим органом, щоб він з самого початку працював правильно і зробив проблему тортур пріоритетною, — сказав Бєлоусов у коментарі кореспонденту QHA.

Нагадаємо, кількісні показники направлених до суду справ не можуть бути мірилом оцінки успішної діяльності правоохоронних органів, вважають правозахисники.

На думку правозахисника Дмитра Єгошина, тортури є поширеною практикою в Російській Федерації.

QHA