КИЇВ (QHA) -

Україні потрібно вжити заходів для зниження кількості катувань, а саме розробити та втілити національну стратегію їхнього запобігання. Про це заявив Юрій Бєлоусов, виконавчий директор Експертної центру з прав людини на презентації результатів дослідження "Неналежної експлуатації у діяльності Національної поліції України: ознаки, поширеність, причини".

— За результатами дослідження, правозахисники дали рекомендації конкретним адресатам: Верховній Раді, Генеральній прокуратурі України, представникам судової влади і т.д. Хочеться, щоб хоча б половину з них взяли до уваги, — зазначив Бєлоусов у коментарі кореспонденту QHA.

Експерт вважає, що Україні можна орієнтуватися на досвід протидії тортурам у Молдові, яка має ті ж проблеми, але вже зробила кроки для їхнього усунення.

— У Молдові є національна стратегія запобігання катуванням, чого у нас взагалі немає в країні. Для початку вони внесли до кримінально-процесуального кодексу статтю, згідно з якою, якщо людина звертається із заявою про те, що її катували, обов'язково призначається судово-медична експертиза, включаючи психіатричну експертизу. У нас такого немає. Також судово-медичну експертизу мають проводити як мінімум два експерта. Усі судово-медичні експерти мають пройти спеціальне навчання щодо того, як документувати тортури. Потрібно певне обладнання, окрім того, у прокуратурі потрібно створити окремий підрозділ, який підпорядковується головному прокурору і займається винятково тортурами.

Сприяти виявленню випадків катувань має спеціальний указ, згідно з яким співробітники державних установ, особливо медичні працівники, у разі встановлення тілесних ушкоджень зобов'язані повідомити до прокуратури.

— У Молдові, наприклад, цей указ взяли, а потім через півроку промоніторили. Виявилося, що ніхто нічого не повідомляє, все так само, як і було. І тоді вони притягнули до відповідальності за співучасть у здійсненні злочину тих, хто приховав наявність факту катувань. І це подіяло, — зазначив Бєлоусов.

Нагадаємо, правозахисниками зафіксовані випадки, коли правоохоронці застосовували електрошокер і гарячу праску для отримання відомостей від підозрюваних.

QHA