КИЇВ (QHA) -

Без сумнівів, у процесі над заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтемом Чийгозом буде обвинувальний вирок. Однак можлива перспектива його звільнення, вважає адвокат Марк Фейгін.

У коментарі кореспонденту QHA він назвав два механізми звільнення Ахтема Чийгоза.

— Ми поки тільки гадаємо, скільки йому дадуть, але я вважаю, що треба запустити кілька механізмів звільнення Ахтема. Перший з них передача його для відбування покарання в Україну згідно з конвенцією про видачу в'язнів. Я думаю, це дуже реальний механізм, враховуючи смерть матері і всі проблеми, пов'язані з цим. До того ж видно, що Росія хоче пригасити на міжнародному рівні процес «26 лютого». Путіну треба показати у Криму симфонію між народами, між політичною владою і так далі. І фоном цього всього є переслідування активістів кримськотатарського національного руху. І це не дуже хороший фон, сказав він.

Другим шляхом він бачить обмін Ахтема Чийгоза на російських військових, затриманих в Україні:

Він можливий, враховуючи, що він громадянин України, а від російського громадянства він свого часу відмовився. Такі варіанти, як з Агеєвим, я вважаю цілком допустимими. Там є й інші, кримські прикордонники, у Миколаєві двоє дезертирів з Криму, наприклад.

Тому зараз це питання необхідно артикулювати на всіх рівнях, які можуть посприяти звільненню Ахтема Чийгоза, щоб відразу ж після винесення вироку можна було б запустити механізм з обговорення його обміну, додав правозахисник.

Якщо дадуть п'ять років, то йому залишиться сидіти два з половиною роки. Проте, це неабиякий термін, тому що він уже багато часу провів у СІЗО. Я думаю, за півроку після винесення вироку можна буде домогтися його звільнення, але він, швидше за все, все ж буде пов'язаний з його видачею Україні, підсумував Фейгін.

Ахтем Чийгоз був затриманий у січні 2015 року та вже більше двох років утримується у слідчому ізоляторі Сімферополя за звинуваченням в організації масових заворушень перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року, де проходив мітинг на підтримку територіальної цілісності України. Справу Чийгоза суд розглядає в рамках сфальсифікованої «справи 26 лютого».

Підконтрольний Кремлю Верховний суд анексованого Криму на засіданні 22 червня продовжив Ахтему Чийгозу арешт на три місяці, тобто, до 8 жовтня.

Кілька місяців тому лікарі встановили у матері Ахтема Чийгоза Аліє Чийгоз важку хворобу на стадії, яка не піддається лікуванню. У ніч на 2 липня вона померла. Підконтрольний окупаційній владі суд не дав синові виконати свій обов'язок і провести матів в останню путь. Аліє Чийгоз похована у рідному селищі Топчик (Долинне) Бахчисарайського району.

QHA